Claritin - arahan penggunaan

ARAHAN
mengenai penggunaan ubat secara perubatan

Nombor pendaftaran - P N013494 / 01 (tablet); P N013494 / 02 (sirap).

Nama dagang ubat - CLARITIN.

Nama bukan hak milik antarabangsa - loratadine (loratadine).

Bentuk dos - tablet; sirap

Komposisi
Tablet: bahan aktif - loratadine 10 mg,
eksipien - laktosa monohidrat, kanji jagung, magnesium stearat.
Sirap: bahan aktif - loratadine 1 mg / ml,
bahan bantu - propilena glikol, gliserol, asid sitrik monohidrat (sebagai alternatif asid sitrik anhidrat), natrium benzoat, sukrosa (berbutir), perasa tiruan (pic), air yang disucikan.

Penerangan
Tablet: tablet berbentuk bujur berwarna putih atau hampir putih, bebas dari kemasukan asing, di satu sisi terdapat risiko, tanda dagang "Cawan dan labu" dan nombor "10", sisi lain halus.
Sirap: sirap jernih, tidak berwarna atau kekuningan, tidak mengandungi zarah yang kelihatan.

Kumpulan farmakoterapeutik
Ejen anti-alahan - N1-penyekat reseptor histamin.

Kod ATX: R06AX13

Sifat farmakologi
Farmakodinamik: Claritin - antihistamin - penyekat selektif periferal H1-reseptor histamin. Mempunyai tindakan anti-alahan yang cepat dan jangka panjang. Permulaan tindakan adalah dalam masa 30 minit selepas pentadbiran. Kesan antihistamin mencapai maksimum selepas 8-12 jam dari awal tindakan dan berlangsung lebih dari 24 jam. Claritin tidak menembusi penghalang darah-otak dan tidak mempengaruhi sistem saraf pusat, tidak mempunyai kesan antikolinergik dan sedatif (mengantuk), tidak mempengaruhi kelajuan reaksi psikomotor. Pengambilan Claritin tidak menyebabkan pemanjangan selang QT pada ECG.
Farmakokinetik: Claritin cepat diserap di saluran gastrointestinal. Masa untuk mencapai kepekatan plasma loratadine maksimum ialah 1.3 jam, dan metabolit aktifnya, desloratadine, adalah 2.5 jam. Pengambilan makanan meningkatkan masa untuk mencapai kepekatan maksimum (Tmaks) loratadine dan desloratadine selama lebih kurang 1 jam. Kepekatan maksimum (Cmaks) loratadine dan desloratadine bebas daripada pengambilan makanan. Kepekatan maksimum meningkat pada pesakit tua dengan kegagalan buah pinggang kronik atau kerosakan hati alkoholik.
Loratadine dimetabolisme menjadi desloratadine oleh sitokrom P450 ZA4 dan, pada tahap yang lebih rendah, sitokrom P450 2D6. Ia dikeluarkan dalam air kencing dan hempedu. Waktu paruh loratadine adalah 3 hingga 20 jam (purata 8.4 jam), dan desloratadine adalah dari 8.8 hingga 92 jam (purata 28 jam); pada pesakit tua, masing-masing, dari 6.7 hingga 37 jam (purata 18.2 jam) dan dari 11 hingga 39 jam (rata-rata 17.5 jam). Separuh hayat meningkat dengan kerosakan hati alkoholik (bergantung kepada keparahan penyakit) dan tidak berubah dengan adanya kegagalan buah pinggang kronik.
Hemodialisis tidak mempengaruhi farmakokinetik loratadine dan metabolit aktifnya.

Petunjuk untuk digunakan
- Rinitis alergi bermusim dan demam sepanjang tahun dan konjungtivitis alergi - penghapusan gejala yang berkaitan dengan penyakit ini - bersin, gatal pada mukosa hidung, rhinorrhea, sensasi terbakar dan gatal di mata, lakrimasi.
- Urtikaria idiopatik kronik
- Penyakit kulit alahan.

Kontraindikasi
- Tidak bertoleransi atau hipersensitiviti terhadap loratadine atau komponen ubat lain,
- umur sehingga 2 tahun,
- tempoh penyusuan.

Dengan berhati-hati
- kehamilan,
- kegagalan hati.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui
Penggunaan Claritin semasa kehamilan hanya dapat dilakukan jika manfaat yang diharapkan bagi ibu melebihi potensi risiko pada janin.
Claritin diekskresikan dalam susu ibu, oleh itu, ketika menetapkan ubat semasa menyusui, masalah menghentikan penyusuan harus diputuskan.

Kaedah pentadbiran dan dos
Di dalam, tanpa mengira waktu makan.
Dewasa. termasuk orang tua, dan remaja berusia 12 tahun ke atas, disyorkan untuk mengambil Claritin dalam dos 10 mg (1 tablet atau 2 sudu teh (10 ml) sirap) sekali sehari.
Bagi pesakit yang mengalami gangguan fungsi hati atau gagal ginjal, dos awal mestilah 1 tablet (10 mg) atau 2 sudu teh (10 ml) sirap setiap hari.
Untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun, dos Claritin disyorkan untuk ditetapkan bergantung pada berat badan:
- dengan berat badan kurang dari 30 kg - 5 mg (1 sudu teh (5 ml) sirap atau 1/2 tablet) sekali sehari.
- dengan berat badan 30 kg atau lebih - 10 mg (2 sudu teh (10 ml) sirap atau 1 tablet) sekali sehari.

Kesan sampingan
Kejadian buruk yang disenaraikan di bawah berlaku dengan frekuensi> 2% dengan Claritin dan kira-kira frekuensi yang sama seperti dengan plasebo ("dummies").
Pada orang dewasa, sakit kepala, keletihan, mulut kering, mengantuk, gangguan gastrousus (mual, gastritis), dan reaksi alergi dalam bentuk ruam diperhatikan. Di samping itu, terdapat laporan anafilaksis, alopecia, disfungsi hati, berdebar-debar, takikardia..
Kanak-kanak jarang mengalami sakit kepala, kegelisahan, penenang. Seperti pada orang dewasa, kekerapan kejadian ini berada pada tahap yang sama dengan plasebo ("dummies").

Berlebihan
Gejala: mengantuk, takikardia, sakit kepala. Sekiranya berlebihan, berjumpa doktor dengan segera.
Rawatan: lavage gastrik (lebih baik larutan natrium klorida 0,9%), pengambilan adsorben (karbon aktif dihancurkan dengan air), ubat simptomatik.
Loratadine tidak diekskresikan oleh hemodialisis.

Interaksi
Pengambilan makanan tidak mempengaruhi keberkesanan ubat.
Claritin tidak meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf pusat. Apabila Claritin diambil bersama dengan ketoconazole, eritromisin atau cimetidine, peningkatan kepekatan loratadine dan metabolitnya dalam plasma diperhatikan, tetapi peningkatan ini tidak menampakkan dirinya secara klinikal, termasuk menurut elektrokardiografi.

arahan khas
Sirap Claritin disyorkan untuk kanak-kanak di bawah umur 3 tahun..
Tidak ada pengaruh negatif Claritin terhadap kemampuan memandu atau melakukan aktiviti lain yang memerlukan peningkatan konsentrasi.

Borang pelepasan
Tablet 10 mg: 7, 10 atau 15 tablet dalam lepuh yang diperbuat daripada polivinil klorida dan aluminium foil. 1, 2 atau 3 lepuh dengan arahan penggunaan dalam kotak kadbod.
Sirap 1 mg / ml: 60 atau 120 ml dalam botol kaca gelap, ditutup dengan penutup skru aluminium dengan cincin pelindung daripada pembukaan tidak sengaja dan gasket polietilena; 1 botol setiap satu lengkap dengan sudu dos plastik dan arahan penggunaan dalam kotak kadbod.

Keadaan simpanan
Pada suhu tidak lebih tinggi daripada 25 ° С.
Di luar jangkauan kanak-kanak.

Jangka hayat
Tablet - 4 tahun.
Sirap - 3 tahun.
Jangan gunakan selepas tarikh luput.

Syarat pengeluaran dari farmasi
Di kaunter.

Nama dan alamat sah pengeluar
Schering-Plough Labo N.V., Industrialpark 30, B - 2220, Heist-op-den-Berg, Belgium.

Tuntutan pengguna harus dihantar ke:
LLC "Schering-Plough"
119049, Moscow, st. Shabolovka, 10, bangunan 2

Tablet untuk orang dewasa, sirap untuk kanak-kanak Claritin: arahan, harga dan ulasan

Ubat Claritin, arahan penggunaan, merujuk kepada antihistamin untuk pemberian oral dari kumpulan penyekat reseptor H1-histamin. Tablet 10 mg dan sirap untuk kanak-kanak ditetapkan untuk alahan dan demam.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Ubat ini dihasilkan dalam bentuk dos berikut:

  1. Tablet: bujur dengan struktur yang seragam, putih atau hampir putih.
  2. Sirap 60 atau 120 ml dalam botol kaca gelap. Dalam kotak kadbod terdapat 1 botol lengkap dengan arahan penggunaan, sudu dos atau jarum suntik 5 ml).

Bahan aktif adalah loratadine:

  • 1 tablet - 10 mg;
  • 1 ml sirap - 1 mg.

Petunjuk untuk digunakan

Apa yang Claritin bantu? Tablet dan sirap diresepkan kepada pesakit dengan keadaan berikut:

  • Pemburukan dermatitis atopik.
  • Konjungtivitis alahan.
  • Ruam kulit alergi akibat daripada kontak dengan alergen (makanan, bahan kimia rumah tangga, rambut haiwan, debu).
  • Reaksi alahan terhadap ubat.
  • Rinitis alergi.
  • Pembengkakan alahan pada mukosa hidung.
  • Gatal-gatal.
  • demam hay.

Arahan penggunaan (tempoh kemasukan)

Claritin diberikan secara oral, tanpa mengira pengambilan makanan. Orang dewasa (termasuk orang tua) dan remaja berusia lebih dari 12 tahun disarankan untuk mengambil Claritin pada dos 10 mg (1 tablet atau 2 sudu teh (10 ml) sirap) sekali sehari. Bagi pesakit yang mengalami gangguan fungsi hati atau gagal ginjal, dos awal harus 10 mg (1 tablet atau 2 sudu teh (10 ml) sirap) setiap hari.

Untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun, dos Claritin disyorkan untuk ditetapkan bergantung pada berat badan:

  • dengan berat badan kurang dari 30 kg - 5 mg (1/2 tablet atau 1 sudu teh (5 ml) sirap) 1 kali sehari;
  • dengan berat badan 30 kg atau lebih - 10 mg (1 tablet atau 2 sudu teh (10 ml) sirap) 1 kali sehari.

Tempoh pengambilan Claritin

Tempoh rawatan bergantung pada kadar penghapusan gejala dalam keadaan akut, dan boleh berkisar antara beberapa hari hingga 2 minggu. Apabila digunakan sebagai agen profilaksis, ubat itu boleh diminum dalam jangka masa yang lama..

kesan farmakologi

Claritin adalah agen anti-alergi. Bahan aktif utama ubat, loratadine, adalah sebatian trisiklik dengan kesan antihistamin yang ketara. Mempunyai tindakan anti-alahan yang cepat dan jangka panjang. Loratadine tidak menembusi BBB dan tidak mempengaruhi sistem saraf pusat.

Claritin tidak mempunyai kesan antikolinergik atau sedatif, iaitu tidak menyebabkan rasa mengantuk dan tidak mempengaruhi kelajuan tindak balas psikomotor apabila digunakan dalam dos yang disyorkan. Mengambil ubat tidak menyebabkan pemanjangan selang QT pada ECG. Dengan rawatan jangka panjang, perubahan klinikal yang ketara dalam tanda-tanda penting adalah mungkin: data pemeriksaan fizikal, hasil makmal atau ECG.

Loratadine tidak mempunyai selektiviti yang signifikan untuk reseptor histamin H2. Hampir tidak ada kesan pada sistem kardiovaskular atau alat pacu jantung. Setelah mengambil Claritin, ia mula bertindak dalam masa 30 minit. Kesan antihistamin mencapai maksimum setelah 8-12 jam dari permulaan tindakan dan berlangsung lebih dari satu hari.

Kontraindikasi

Tablet dan sirap Claritin tidak disyorkan untuk digunakan:

  • dengan intoleransi atau kepekaan tinggi terhadap komponen;
  • di bawah umur 2 tahun;
  • semasa penyusuan.

Kesan sampingan

Menurut arahan, Claritin boleh menyebabkan kesan sampingan:

  • Reaksi alahan: sangat jarang - anafilaksis, ruam.
  • Dari sistem pencernaan: peningkatan selera makan (pada orang dewasa), sangat jarang - gangguan gastrousus (mual, gastritis), mulut kering, disfungsi hati.
  • Dari sistem saraf: kegelisahan (pada kanak-kanak), mengantuk, sakit kepala, insomnia, sangat jarang - keletihan, pening.
  • Dari sisi sistem kardiovaskular: sangat jarang - takikardia, berdebar-debar.
  • Dari sisi kulit: sangat jarang - alopecia.

Kanak-kanak, semasa mengandung dan menyusu

Penggunaan Claritin semasa kehamilan hanya mungkin dilakukan sekiranya manfaat yang diharapkan bagi ibu melebihi potensi risiko pada janin. Semasa menetapkan ubat semasa menyusui, masalah menghentikan penyusuan susu ibu harus diselesaikan.

Ubat ini dikontraindikasikan di bawah umur 2 tahun (untuk sirap) dan di bawah umur 3 tahun (untuk tablet). Sirap Claritin disyorkan untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 3 tahun.

arahan khas

Adalah disyorkan untuk membatalkan rawatan sekurang-kurangnya 1 minggu sebelum ujian kulit untuk alergen.

Interaksi dadah

Penggunaan gabungan Claritin dan Ketoconazole, Erythromycin atau Cimetidine dapat meningkatkan kepekatan loratadine dalam badan atau metabolitnya. Walau bagaimanapun, ini tidak mempunyai kepentingan klinikal tertentu..

Analog ubat Claritin

Analog ditentukan oleh struktur:

  1. Erolyn.
  2. Loratadin.
  3. Lomilan Solo.
  4. Lebih rapat.
  5. Lotaren.
  6. Clarotadine.
  7. Aleerpriv.
  8. Clarisens.
  9. Tyrlor.
  10. Klargotil.
  11. Claridol.
  12. Lomilan.
  13. LauraHexal.
  14. Klallergin.
  15. Vero-Loratadin.

Syarat dan harga percutian

Kos purata Claritin (tablet 10 mg No. 10) di Moscow adalah 237 rubel. Harga sirap mencecah 268 rubel setiap botol 60 ml. Terdapat tanpa preskripsi.

Ia mesti disimpan di luar jangkauan kanak-kanak pada suhu tidak melebihi + 25C. Jangka hayat: tablet - 4 tahun, sirap - 3 tahun.

Claritin

Claritin: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Claritin

Kod ATX: R06AX13

Bahan aktif: loratadine (loratadine)

Pengeluar: Schering-Plough Labo N. V. (Belgium)

Penerangan dan foto dikemas kini: 08/16/2019

Harga di farmasi: dari 139 rubel.

Claritin - agen antiallergik, penghalang histamin H1-reseptor.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Bentuk dos Claritin:

  • Tablet: bujur dengan struktur seragam warna putih atau hampir putih, nombor "10" dan tanda dagang "Cawan dan labu" digunakan pada sisi dengan garis pemisah, sisi kedua licin (7, 10 atau 15 pcs. Dalam lepuh, dalam kotak kadbod 1, 2 atau 3 lepuh);
  • Sirap: cecair kekuningan atau tidak berwarna tanpa zarah yang kelihatan (60 atau 120 ml dalam botol kaca gelap, dalam kotak kadbod 1 botol lengkap dengan sudu dos atau jarum suntik bergradasi 5 ml).

Bahan aktif adalah loratadine:

  • 1 tablet - 10 mg;
  • 1 ml sirap - 1 mg.
  • Tablet: pati jagung, laktosa monohidrat, magnesium stearat;
  • Sirap: gliserol, propilena glikol, perasa tiruan (pic), asid sitrik monohidrat (atau asid sitrik anhidrat), sukrosa (berbutir), natrium benzoat, air yang disucikan.

Sifat farmakologi

Claritin dicirikan oleh sifat anti-alergi, antihistamin dan antiprurit..

Farmakodinamik

Loratadine adalah sebatian trisiklik dengan kesan antihistamin yang jelas, dan merupakan penyekat selektif periferal H1-reseptor histamin. Kesan anti-alahan berlaku sejurus selepas pentadbiran dan berlangsung cukup lama. Loratadine mula berfungsi dalam masa 30 minit selepas pemberian ubat secara oral. Fasa puncak kesan antihistamin diperhatikan 8-12 jam selepas permulaan tindakan ubat dan berlangsung lebih dari 1 hari.

Loratadine tidak melintasi penghalang darah-otak dan tidak mempengaruhi fungsi sistem saraf pusat (sistem saraf pusat). Semasa pemberiannya, tidak ada tindakan penenang atau antikolinergik yang mempunyai kepentingan klinikal, oleh itu ubat tersebut tidak menimbulkan rasa mengantuk dan tidak mengurangkan kelajuan reaksi psikomotor ketika digunakan dalam dos terapeutik. Pengambilan Claritin tidak menyebabkan pemanjangan selang QT pada ECG.

Terapi jangka panjang tidak disertai dengan perubahan tanda vital, elektrokardiografi, data makmal, atau hasil pemeriksaan fizikal yang penting. Loratadine tidak dicirikan oleh selektiviti yang signifikan untuk H2-reseptor histamin. Bahan ini bukan perencat pengambilan semula norepinefrin dan praktikalnya tidak mempengaruhi fungsi alat pacu jantung atau keadaan sistem kardiovaskular.

Farmakokinetik

Loratadine sihat dan pada kadar tinggi diserap dalam saluran gastrousus. Kepekatan maksimumnya dalam plasma darah ditentukan 1-2 jam selepas pemberian, dan kepekatan maksimum metabolit aktif secara farmakologi desloratadine ditentukan setelah 1.5-3.7 jam. Apabila Claritin diambil dengan makanan, waktu untuk mencapai kepekatan maksimum loratadine dan metabolitnya meningkat sekitar 1 jam, tetapi ketersediaan bio ubat tidak berubah. Tahap maksimum loratadine dan desloratadine dalam darah tidak bergantung pada pengambilan makanan.

Pada pesakit dengan disfungsi buah pinggang kronik, kawasan di bawah kurva kepekatan masa (AUC) dan kepekatan maksimum loratadine dan metabolit utamanya meningkat berbanding dengan pesakit dengan fungsi ginjal normal. Dalam kes ini, separuh hayat loratadine dan desloratadine sama dengan yang terdapat pada pesakit yang sihat. Pada pesakit dengan kerosakan hati alkoholik, kepekatan maksimum dan AUC loratadine dan desloratadine meningkat 2 kali ganda berbanding pesakit pada fungsi hati yang normal.

Loratadine mempunyai tahap pengikatan yang tinggi terhadap protein plasma (97-99%), sementara metabolitnya menunjukkan tahap pengikatan yang sederhana (73-76%).

Dalam proses metabolisme, loratadine diubah menjadi desloratadine menggunakan sistem sitokrom P450 3A4 dan, pada tahap yang lebih rendah, sistem sitokrom P450 2D6. Perkumuhannya berlaku melalui buah pinggang (kira-kira 40% dari dos oral diambil) dan melalui usus (kira-kira 42% daripada dos oral) selama lebih dari 10 hari, terutamanya dalam bentuk metabolit konjugasi. Kira-kira 27% daripada dos loratadine diekskresikan dalam air kencing dalam masa 24 jam setelah mengambil Claritin. Kurang dari 1% loratadine diekskresikan tidak berubah dalam air kencing dalam masa 24 jam setelah mengambil ubat.

Ketersediaan bio loratadine dan desloratadine berkadar langsung dengan dos Claritin oral. Profil farmakokinetik mereka pada orang dewasa dan sukarelawan tua dengan kesihatan yang baik hampir serupa..

Waktu paruh loratadine adalah 3-20 jam (rata-rata, 8,4 jam). Petunjuk ini untuk desloratadine adalah 8.8-92 jam (purata 28 jam). Pada pesakit tua, jangka hayat bagi zat aktif Claritin dan metabolitnya masing-masing adalah 6.7-37 jam (rata-rata 18.2 jam) dan 11-39 jam (rata-rata 17.5 jam). Penunjuk ini meningkat dengan kerosakan hati alkoholik (ditentukan oleh keparahan penyakit) dan tetap tidak berubah pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik.

Prosedur hemodialisis, yang dilakukan pada pesakit dengan disfungsi ginjal, tidak mempengaruhi parameter farmakokinetik loratadine dan desloratadine.

Petunjuk untuk digunakan

  • Penghapusan simptom yang berkaitan dengan rhinoconjunctivitis alergi abadi dan bermusim (gatal pada mukosa hidung, bersin, rhinorrhea, lakrimasi, gatal-gatal dan sensasi terbakar di mata);
  • Penyakit kulit dari alahan genesis;
  • Urtikaria idiopatik kronik.

Kontraindikasi

  • Tempoh penyusuan susu ibu;
  • Hipersensitiviti terhadap komponen ubat.

Selain itu, penggunaan Claritin dikontraindikasikan:

  • Tablet: kekurangan laktase atau penyerapan glukosa-galaktosa, gangguan toleransi galaktosa; umur sehingga 3 tahun;
  • Sirap: kekurangan sukrase atau isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa; umur sehingga 2 tahun.

Dianjurkan untuk memberi ubat dengan berhati-hati kepada pesakit semasa kehamilan dan disfungsi hati yang teruk..

Arahan untuk penggunaan Claritin: kaedah dan dos

Sirap dan tablet Claritin diambil secara lisan 1 kali sehari pada bila-bila masa, tanpa mengira makanan.

Dos yang disyorkan mempunyai had umur dan bergantung kepada berat pesakit:

  • Pesakit berumur lebih dari 12 tahun: masing-masing 10 mg (1 tablet atau 10 ml sirap);
  • Kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun: dengan berat hingga 30 kg - 5 mg setiap satu (1/2 tablet atau 5 ml sirap), dengan berat 30 kg ke atas - masing-masing 10 mg.

Sirap Claritin disyorkan untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 3 tahun..

Bagi pesakit (dewasa dan kanak-kanak) dengan disfungsi hepatik yang teruk, ubat ini diresepkan setiap hari dalam dos biasa..

Pada kegagalan buah pinggang kronik dan pada pesakit tua, penyesuaian dos Claritin tidak diperlukan.

Kesan sampingan

Menurut arahan, Claritin boleh menyebabkan kesan sampingan:

  • Dari sistem saraf: kegelisahan (pada kanak-kanak), mengantuk, sakit kepala, insomnia; sangat jarang - keletihan, pening;
  • Dari sisi sistem kardiovaskular: sangat jarang - takikardia, berdebar-debar;
  • Dari sistem pencernaan: peningkatan selera makan (pada orang dewasa); sangat jarang - gangguan gastrousus (mual, gastritis), mulut kering, fungsi hati yang tidak normal;
  • Dari sisi kulit: sangat jarang - alopecia;
  • Reaksi alahan: sangat jarang - anafilaksis, ruam.

Berlebihan

Overdosis Claritin boleh disyaki oleh gejala seperti sakit kepala, takikardia, mengantuk. Dalam kes ini, anda harus segera berjumpa doktor. Terapi sokongan dan simptomatik biasanya ditetapkan sebagai rawatan. Pembasuhan gastrik dan pengambilan adsorben dibenarkan (karbon aktif dicampurkan dengan air dalam bentuk hancur).

Loratadine tidak diekskresikan oleh hemodialisis. Setelah memberikan rawatan kecemasan, perlu memantau keadaan pesakit.

arahan khas

Antihistamin dapat memutarbelitkan hasil ujian kulit, oleh itu, disarankan untuk berhenti mengambil Claritin 48 jam sebelum ujian diagnostik kulit.

Oleh kerana pada beberapa pesakit kesan ubat dapat menyebabkan rasa mengantuk, disarankan untuk berhati-hati ketika memandu kenderaan dan mekanisme selama tempoh terapi..

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Keselamatan pengambilan loratadine semasa mengandung belum dapat dipastikan. Oleh itu, penggunaan Claritin adalah mungkin hanya jika kemungkinan manfaat rawatan untuk ibu melebihi potensi risiko bagi janin..

Loratadine dan desloratadine masuk ke dalam susu ibu, oleh itu, semasa menetapkan ubat semasa penyusuan, perlu menghentikan penyusuan susu ibu.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Bagi pesakit dengan kekurangan buah pinggang, dos permulaan hendaklah 10 mg [1 tablet Claritin atau 10 ml (2 sudu teh) sirap] setiap hari.

Untuk pelanggaran fungsi hati

Pada pesakit dengan gangguan hati, dos awal ubat tidak boleh melebihi 10 mg [1 tablet atau 10 ml (2 sudu teh) sirap] setiap hari.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan serentak, kesan Claritin tidak meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf.

Apabila Claritin digabungkan dengan eritromisin, ketoconazole atau cimetidine, terdapat sedikit peningkatan dalam kepekatan plasma loratadine, tetapi tidak mempunyai akibat klinikal, termasuk juga data elektrokardiografi.

Analog

Analog Claritin adalah: Loratadin, Loratadin-Akrikhin, Lorahexal, Lomilan, Klarotadin, Claridol, Lotaren, Clarisens, Clarifer, Clarfast, Clarifarm, Klallergin, Klargotil, Alerpriv, Erolin, Erius.

Terma dan syarat penyimpanan

Simpan pada suhu hingga 25 ° C. Jauhi dari kanak-kanak.

Jangka hayat: tablet - 4 tahun, sirap - 3 tahun.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Terdapat tanpa preskripsi.

Ulasan mengenai Claritin

Di Internet, sering terdapat ulasan mengenai Claritin baik dalam bentuk tablet dan dalam bentuk sirap, tetapi ia sangat bertentangan. Ramai pesakit melaporkan bahawa rawatan dengan ubat itu cukup berkesan. Namun, beberapa pesakit terpaksa menghentikan perjalanan rawatan, kerana gejala alergi mereka tetap sama. Ahli alergi menjelaskan ini dengan perbezaan penyebab dan manifestasi penyakit alergi pada orang yang berbeza. Claritin sebagai monoterapi tidak selalu dapat mengatasi keadaan seperti itu.

Telah diperhatikan bahawa, walaupun popularitas Claritin, tablet dan sirap tidak dicirikan oleh spektrum tindakan yang luas sehingga dapat segera menghilangkan semua gejala alergi. Sebilangan pesakit melaporkan perkembangan reaksi buruk, misalnya, ruam kulit, sakit kepala, mengantuk. Sekiranya ia berlaku, anda harus segera menghubungi pakar. Kontraindikasi keras untuk mengambil Claritin sendiri, tanpa berunding dengan doktor, kerana ubat-ubatan sendiri dapat menimbulkan gejala yang memburuk.

Harga untuk Claritin di farmasi

Pada dasarnya, harga Claritin dalam tablet berkisar antara 186 hingga 233 rubel (untuk bungkusan yang mengandungi 10 keping) atau dari 503 hingga 623 rubel (untuk pakej yang mengandungi 30 keping). Anda boleh memesan ubat dalam bentuk sirap untuk 220-268 rubel (untuk sebotol 60 ml).

Claritin

Penilaian 4.3 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Claritin: 9 ulasan doktor, 20 ulasan pesakit, arahan penggunaan, analog, infografik, 2 borang pelepasan.

Ulasan doktor mengenai claritin

Penilaian 4.6 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Kesan terapeutik adalah sama dengan ubat antihistamin yang serupa, tetapi harga yang lebih berpatutan.

Tidak kira apa yang tertulis di bungkusan, ubat itu menyebabkan rasa mengantuk. Saya tidak memberi ubat kepada pesakit pada waktu pagi.

Termasuk dalam senarai ubat-ubatan yang saya berikan selepas pembedahan untuk mengurangkan pembengkakan di kawasan MAP.

Penilaian 4.2 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Claritin (loratadine) adalah antihistamin yang mengurangkan kesan histamin kimia semula jadi pada badan. Histamin boleh menyebabkan gejala gatal, mata berair, dan hidung berair.

Tidak digalakkan menggunakan ubat ini jika anda mempunyai keadaan perubatan lain, terutamanya: asma; penyakit buah pinggang dan hati.

Claritin digunakan untuk merawat hidung berair, mata berair, gatal-gatal, ruam kulit, gatal-gatal, dan gejala selesema atau alergi lain. Claritin juga digunakan untuk merawat urtikaria dan gatal-gatal pada orang yang mengalami reaksi kulit kronik.

Penilaian 4.2 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Persediaan yang baik yang saya gunakan dalam latihan harian saya. Untuk sebarang campur tangan pembedahan di rongga mulut, saya menetapkan "Claritin". Bentuk pelepasan dan kaedah aplikasi yang sesuai. 1 tablet sehari dan tidak mengantuk, bengkak, gatal dan lain-lain.

Ubat ini ada dalam senarai preskripsi standard untuk pesakit saya.

Penilaian 4.2 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Antihistamin yang sangat baik, digunakan secara meluas dalam amalan pediatrik. Bentuk pelepasan dan dos yang sesuai, permulaan kesan terapeutik yang cepat, serta jangka masa kesannya dalam sehari, menjadikan ubat ini sebagai salah satu ubat pilihan utama dalam rawatan penyakit alergi pelbagai asal usul..

Penilaian 3.8 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Claritin adalah antihistamin yang secara selektif menghilangkan gejala alergi (edema, hipertermia, hiperemia, hipersekresi membran mukus, dll.). Terdapat dalam bentuk tablet dan sirap. Tidak menyebabkan rasa mengantuk khas untuk analog. Boleh diberikan kepada orang dewasa dan kanak-kanak dari usia dua tahun.

Dalam amalan pergigian, saya menetapkan "Claritin", terutamanya untuk pencegahan peningkatan reaksi terhadap campur tangan pembedahan di rongga mulut (untuk mengurangkan pembengkakan dan tanda-tanda keradangan lain).

Penilaian 3.3 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Ubat yang baik untuk melegakan simptom alergi, tidak menyebabkan rasa mengantuk, malah boleh digunakan oleh pemandu semasa memandu. Tanpa ketagihan, boleh didapati di kaunter dan boleh didapati di mana-mana farmasi, tidak menenangkan. Tindakan ubat ini berlangsung selama sehari, yang sangat mudah.

Penilaian 4.2 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Ubat yang sangat baik, mempunyai kesan anti-alergi, antihistamin dan antiprurit pada demam hay, urtikaria kronik dan reaksi alahan lain. Relatif murah, senang digunakan.

Mungkin ada intoleransi atau kepekaan tinggi terhadap komponen.

Saya mengesyorkan agar sentiasa dikendalikan sekiranya anda mempunyai alahan. Meringankan semua gejala alahan dengan sempurna sepanjang hari. Tidak ada rasa mengantuk selepas permohonan.

Penilaian 5.0 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Dia tertakluk kepada penyelesaian masalah alahan seperti urtikaria, angioedema akut, neurodermatitis, pelbagai dermatitis dan eksim, dan banyak lagi, hingga demam hay dan rinitis alergi dan konjungtivitis. "Claritin" adalah ubat asli moden yang tidak mempunyai kesan penenang, yang menyenangkan dengan irama kehidupan moden.

Saya suka Claritin. Berapa banyak pesakit yang dia sembuhkan. Saya menganggap Claritin merupakan kejayaan besar dalam alerologi.

Penilaian 5.0 / 5
Kecekapan
Kualiti harga
Kesan sampingan

Mudah digunakan - sekali sehari. Bertoleransi dengan baik. Agak murah. Tidak mempunyai kesan penenang. Memandu mungkin dilakukan semasa mengambil ubat. Saya mengambilnya sendiri semasa sakit (vasomotor rhinitis).

Kesan yang sangat baik! Saya biasanya memberikannya kepada pesakit saya. Tidak ada pesakit yang mengeluh mengenai keberkesanan ubat yang kurang baik.

Ulasan pesakit Claritin

Saya telah menggunakan Claritin sejak tiga tahun yang lalu. Dengan bermulanya musim bunga, gatal bermula, kulit menjadi merah dan gatal. Oleh kerana saya sering pergi ke dacha, gejala ini semakin meningkat. Saya telah mencuba banyak salap, pil, tetapi setakat ini Claritin membantu menghilangkan beberapa gejala sekaligus. Saya juga memberikannya kepada anak, untuk kanak-kanak dalam bentuk sirap. Anak saya alah kepada gigitan serangga. Tempat di mana gigitan itu mengeras, mula memerah. Dan pada ketika inilah suhu meningkat. Saya biasa membuat jaring iodin, tetapi pembengkakan berlangsung selama beberapa hari. Oleh itu, sebagai makanan ke negara ini, saya mengambil sirap untuk anak, dan untuk saya sendiri pil.

Ia tidak membantu saya dengan baik, hanya melegakan 50-60% daripada gejala saya. Mata saya membengkak pada musim bunga, dan hanya berkat "Claritin" saya sekurang-kurangnya dapat membuka mata saya, jika tidak, saya harus berjalan buta selama dua minggu. Tetapi ia tidak membantu 100%, seperti yang mereka katakan dalam iklan. Tetapi masih ada yang lebih baik. Yang lain sama sekali tidak bekerja, seolah-olah hanya ada gula bukan ubat, atau mereka cenderung tertidur sehingga mereka tidak dapat bekerja atau hidup..

Saya alah pada rambut kucing, habuk dan rambut manusia (seperti yang diberitahu oleh ahli alergi). Saya menghidap kucing sejak kecil dan tidak mengalami alahan sehingga berusia 14 tahun. Apabila saya menyedari bahawa setelah bermain dengan kucing, saya mula bersin dan mata saya berair, saya segera beralih kepada ahli alergi, dan dia memberi saya ubat (sekarang saya tidak ingat yang mana). Ubat ini berfungsi, tetapi mempunyai kelemahan besar. Selepas mengambil ubat, saya selalu mengantuk. Saya mula mencari alternatif, sesuatu tanpa pil tidur dan menjumpai Claritin. Sekarang tidak ada masalah dengan alahan sama sekali, dan harganya sesuai dengan saya. Saya menasihati semua orang!

Claritin mungkin merupakan ubat terbaik untuk penghidap alergi yang saya ambil. Saya menderita alahan sejak muda, iaitu lebih dari tiga puluh tahun. Saya mengambil antihistamin dari awal Mei hingga akhir Oktober, jika tidak, gejala seperti gatal-gatal, kemerahan dan kerengsaan pada selaput lendir mata dan hidung, bersin dan keadaan umum yang buruk tidak dapat dielakkan. Selama ini, saya mungkin mengambil semua ubat yang muncul di pasar farmasi. Saya juga mengambil ubat-ubatan mimpi buruk "Suprastin" dan "Tavegil", dari mana terdapat kesan sampingan sehingga kadang-kadang saya terpaksa mengalami gejala alahan daripada mengambilnya. Kemudian ubat muncul yang tidak menyebabkan kesan sampingan yang kuat. Saya kebanyakan mengambil Claritin, tetapi kerana harganya yang agak tinggi, saya harus mencari alternatif. Tetapi saya belum menjumpainya.

Saya menggunakan "Claritin" untuk serangan alergi. Melegakan serangan akut dan gejala penyakit dengan cepat. Tetapi ia tidak sepenuhnya menghilangkan penyakit ini. Kursus rawatan harus diulang untuk sepanjang musim penyakit ini meningkat, bagi saya ia adalah dari bulan Ogos hingga Oktober. Semasa merawat, saya juga cuba mengikuti diet yang ditetapkan oleh doktor dan menggabungkan rawatan dengan ubat lain. Di kompleks, hasilnya jauh lebih baik dan anda dapat menyingkirkan gejala sepenuhnya..

Saya membeli "Claritin" dalam bentuk sirap untuk kanak-kanak yang alah pada rambut kucing kami, yang mula merosot. Kucing itu dipindahkan ke sebuah bangunan ladang, tetapi masih perlu dilakukan sesuatu mengenai gejala alahan pada keturunan. "Claritin" tidak diresepkan kepada kami, seorang ahli farmasi di farmasi tempatan menasihati saya, dia mengatakan bahawa ubat itu sama sekali tidak berbahaya, tidak menyebabkan rasa mengantuk dan dibenarkan untuk kanak-kanak berumur dua tahun. Kita hanya lima, jadi dia sudah boleh. Sirapnya manis, baunya tembikai, tetapi anak itu masih tidak minum dengan rela hati, kerana bagaimanapun, apa sahaja yang boleh dikatakan, ia agak menyakitkan dan sangat sukar untuk menelan sesudu ubat ini pada satu masa. Sebenarnya, ia mempunyai lebih banyak anggaran. Ia mengandungi loratadine biasa dan bahan tambahan perasa, dan jika anda membeli loratadine tulen dalam bentuk tablet, ia akan jauh lebih murah, namun, kurang enak. Tidak berwarna, agak tebal. Beberapa jam selepas pengambilan, dan anda perlu mengambil 1 sudu 5 ml sehari, anak menjadi lebih mudah. Walaupun kita minum, namun tidak dengan rela. Alergi berhenti membuat dirinya terasa pada hari kedua permohonan.

Dia mulai menggunakan Claritin seperti yang diarahkan oleh dokter, sejak beberapa tahun kebelakangan ini, rhinitis bermusim mulai membosankan. Gatal dan hidung tersumbat agak mudah ditanggung, tetapi air mata dan sakit kepala telah menjadi masalah serius bagi pekerjaan saya, kerana di tempat kerja saya terdapat beban yang sangat tinggi pada mata dan perhatian yang sangat tinggi diperlukan. Saya mengambilnya dalam 2 minggu, dari hari pertama saya merasakan kesannya - sakit kepala dan hidung tersumbat, tetapi air mata itu hilang hanya setelah beberapa hari mengambilnya. Yang paling ditakuti akan kesan ubat yang paling biasa - mengantuk. Tetapi ketakutan itu sia-sia, tidak ada kesan sampingan. Sesiapa yang mengalami alahan bermusim - saya nasihatkan!

Alahan saya bermusim dan bermula setiap bulan Ogos, jadi ini adalah masa yang sukar bagi saya. "Claritin" membantu saya hanya dalam beberapa hari pertama pengambilannya, kemudian kesannya terhenti, dan alahan itu menyerang saya dua kali. Ia murah, tetapi sama bergunanya.

Ubat ini tidak membantu orang dewasa atau kanak-kanak. Beberapa kali doktor menetapkannya, tetapi masih menukar ubat lain.

Kira-kira lima tahun yang lalu, saya mula menderita alergi, semuanya bermula sejak saat poplar fluff mulai jatuh dan bertahan hingga akhir musim luruh. Dalam tempoh ini, mata saya terus-menerus berair, sukar untuk bernafas, sakit tekak, hidung yang bocor. Saya mencuba banyak ubat untuk alahan, dari mahal hingga murah, tetapi ada sedikit penggunaan sehingga doktor yang saya tahu mengesyorkan Claritin. Secara harfiah dua puluh minit selepas mengambil pil pertama, saya berasa lebih baik. Sekarang saya menyelamatkan diri hanya dengan "Claritin", ditambah juga bahawa ia adalah ubat yang murah.

Setiap musim panas saya mengalami alahan debunga. Dan sekarang saya terpaksa bekerja dengan buku terpakai. Debu buku-buku lama semakin memburukkan lagi siksaan saya. Sakit mata dan gatal, sakit tekak. Jangan memakai alat solek, dan juga tidak memakai orang lain. Farmasi menasihati claritin. Saya membeli ubat itu dalam bentuk tablet. Pada hari pertama saya berasa lega. Ia menjadi lebih mudah untuk bernafas. Namun, mata tidak terlalu jauh. Mungkin ia lebih banyak daripada kerja berterusan komputer. Terdapat kesan sampingan. Hari pertama saya berjalan seperti kelam kabut. Keadaan sedikit kusam. Saya malah takut untuk berada di belakang roda. Tetapi pada hari-hari berikutnya berlalu. Mungkin badan sudah biasa.

Dalam 3-4 tahun terakhir, dia mula melihat kemunculan alahan serbuk sari rumput pada musim panas. Tentu saja simptomnya tidak membawa maut - bersin, mata berair dan gatal-gatal di langit-langit atas, tetapi sangat tidak menyenangkan, mengganggu gaya hidup normal. Saya mencuba banyak antihistamin, termasuk suprastin, yang menyebabkan rasa mengantuk, tetapi memilih Claritin. Melegakan dengan sempurna semua gejala alergi sepanjang hari dan, yang merupakan kelebihan besar, mereka tidak merasa mengantuk, anda boleh melakukan kerja dalam keadaan kuat.

Claritin adalah ubat yang diiklankan secara meluas, dan pengeluarnya sangat padat, tetapi tidak sesuai dengan saya. Ia berada di dacha, saya tidak tahu apa reaksi saya, tetapi tiba-tiba ia ditutup dengan bintik - urtikaria akut. Bintik-bintik gatal, penampilan mereka tidak begitu baik, jadi saya memutuskan untuk minum pil. Hanya "Claritin" yang ternyata pantas - salah seorang tetamu, doktor mengikut profesinya, selalu membawa farmasi mini dengannya, jadi itu sangat berguna. Tetapi ubat itu tidak berhenti gatal, tetapi membuat saya sangat mengantuk sehingga selama empat jam berikutnya saya tidur dengan lena di tempat tidur gantung..

Tempoh ini telah tiba - Mei, bandar ini penuh dengan kebanjiran dan saya selalu risau dengan masa ini, dengan setiap bandar semakin teruk dan teruk! Saya bertanya kepada rakan ahli farmasi apa yang boleh membantu dan dia segera mengesyorkan Claritin. Ternyata masa bengkak sangat mungkin untuk bertahan dengan "Claritin"!

Sebagai penghidap alergi dengan pengalaman yang cukup tinggi (lebih dari 10 tahun), saya mungkin telah mencuba semua ubat alahan. Claritin minum pada awalnya, salah satu yang pertama. Dia baru muncul di farmasi ketika itu. Saya tidak boleh mengatakan bahawa claritin membantu saya dengan cara apa pun. Tidak ada tindakan sama sekali. Walaupun doktor mengesyorkannya kepada saya sebagai ubat kuat. Sama ada saya mendapat palsu, atau saya mempunyai kekebalan sedemikian sehingga tidak berlaku, saya tidak tahu. Tetapi satu-satunya hasil dari pil adalah mengantuk sepanjang hari. Saya tidak cuba mengambilnya lagi. Semua sama, saya tidak mahu minum pil dengan sia-sia.

Claritin mungkin satu-satunya ubat berkesan yang menyelamatkan dari alergi semasa berbunga tumbuhan, poplar fluff, debunga dan ragweed, adalah ragweed bahawa saya mempunyai reaksi yang kuat sehingga saya harus menyelamatkan diri hanya dengan ubat-ubatan. Saya tidak boleh mengatakan bahawa claritin menghilangkan alergi sepenuhnya, ini memudahkan tempoh ini, kepala terasa sakit, dan mata juga kurang air. Saya telah mencuba pelbagai jenis ubat, tetapi klaritin paling sesuai untuk saya.

Diagnosis kami adalah dermatitis atopik. Ruam berada di bawah lutut, di siku dan di leher. Yang paling penting, anak itu bimbang tentang leher - kanak-kanak itu (setahun dan 3 bulan) menyikat leher ke dalam darah dalam satu malam. Dalam kombinasi dengan ubat luaran, pakar dermatologi menetapkan antihistamin Suprastin. Kanak-kanak itu tidak dapat meminumnya kerana sangat pahit hingga muntah. Digantikan dengan claritin - mereka bermula dengan dos minimum ¼ tablet sekali sehari pada waktu malam. Saya berhenti menggaru secara harfiah setelah mengambilnya, dan mula tidur pada waktu malam. Kami mengambil claritin sepanjang tempoh pemburukan dermatitis, dan tidak ada lagi masalah dengan gatal-gatal. Mereka hanya mengambil masa 10 hari, sehingga pengampunan. Semasa pengampunan, kami tidak minum - tidak ada keperluan. Claritin membantu kami, dan yang penting - kami boleh meminumnya.

Terkini, saya alah pada maskara baru. Rakan saya adalah seorang ahli farmasi, dia menasihati saya untuk membeli claritin. Setelah mengambil pil pertama, saya tidak melihat banyak perbezaan, ruam di sekitar mata tetap ada. Tetapi pada hari kedua saya minum pil dan pada waktu petang, bukannya ruam, saya mengalami sedikit kemerahan di sekitar mata. Pada hari ketiga, alergi hilang sepenuhnya. Biasanya selepas pil saya berasa letih, mengantuk, tetapi tidak ada kesan sampingan. Saya suka ubatnya. Saya cadangkan kepada semua orang.

Ubat alahan yang sangat baik. Keselamatan untuk seisi keluarga. Saya biasanya memberi Claritin kepada anak-anak jika mereka jatuh sakit dan seperti yang ditetapkan oleh doktor, saya harus mengambil antibiotik. Ambil dua tablet sehari, pagi dan petang. Claritin juga menyelamatkan dari gigitan serangga. Kami tinggal di sebuah rumah persendirian di mana terdapat taman, dan, dengan demikian, banyak lebah dan tawon. Selepas gigitan, tidak diketahui reaksi apa yang akan terjadi pada serangga itu, saya segera memberikan tablet claritin, dan saya boleh menjadi tenang. Tindakan tablet bermula kira-kira satu atau dua jam. Dan kisah kami berlaku kepada suami saya, setelah hidup selama 10 tahun, dia dan saya juga tidak tahu bahawa dia alah kepada ubat itu, saya tidak ingat namanya, tetapi sekali lagi klaritin menyelamatkannya, bintik-bintik tersebar di seluruh tubuhnya, saya memanggil ahli terapi, dia dinasihatkan untuk mengambil claritin - semuanya hilang, terima kasih Tuhan.

Kami datang bersama anak itu bercuti ke ibu bapa mereka. Mereka mempunyai rumah mereka sendiri - seekor anjing, kucing dengan anak kucing. Anak perempuan saya mengalami hidung berair, mata kemerahan dan bengkak. Pertama, kami dirawat di rumah - kami menganggapnya adalah konjungtivitis biasa, kemudian kami berjumpa doktor, dan akhirnya kami mengalami konjungtivitis alergi. Doktor menetapkan claritin. Untuk kanak-kanak, claritin boleh didapati dalam bentuk sirap. Anak perempuan saya menyukainya, meminumnya dengan senang hati. Ubat itu diminum hanya selama seminggu, satu sudu sehari. Ia bekerja dengan sangat cepat pada keesokan harinya bengkak reda dan pada hari keenam tidak ada kesan konjungtivitis.

Borang pelepasan

DosPembungkusanPenyimpananJualanJangka hayat
60; 1207; sepuluh; tiga puluh; 45

Arahan untuk penggunaan claritin

Penerangan Ringkas

Claritin (loratadine) adalah ubat antikulat antihistamin. Histamine adalah perantara utama dalam keradangan alahan. Sehubungan itu, antihistamin tablet adalah cara paling biasa untuk memerangi alahan dan, khususnya, dengan manifestasi seperti gatal, bersin, dan eksudat yang berlimpah dari rongga hidung. Antihistamin generasi pertama tidak mempunyai selektiviti dan, selain menyekat reseptor histamin H1, juga berinteraksi dengan reseptor lain (reseptor kolinergik, reseptor adrenergik, dll.), Menyebabkan sejumlah kesan yang tidak diingini. Selepas itu, antihistamin generasi kedua diciptakan, mempunyai tahap afinitas dan selektiviti yang tinggi dalam kaitannya dengan reseptor H1-histamin, yang cepat dimasukkan dalam karya, cukup untuk diminum hanya sekali sehari dan tidak menembusi penghalang darah-otak (dan, oleh itu, tidak mempunyai kesan sedatif)... Sifat antihistamin generasi kedua ini memastikan penggunaannya secara meluas dalam perubatan dan membuka prospek baru untuk rawatan penyakit alergi. Salah satu wakil kumpulan ubat ini yang paling terang adalah Claritin, ubat asli loratadine. Ia mula bertindak dalam 1-3 jam setelah mengambil dos 10 mg, dan puncak aktivitinya diperhatikan pada 8-12 jam dari saat pemberian. Kelebihan ubat tersebut adalah mengekalkan kepekatan terapi dalam darah selama 24 jam.

Kajian menunjukkan tidak adanya kes toleransi (ketagihan, iaitu penurunan keberkesanan dengan penggunaan biasa) terhadap ubat tersebut setelah satu bulan farmakoterapi. Pengembang Schering Plough (USA) memerlukan masa hampir 30 tahun untuk membuat Claritin, tetapi hasilnya sepadan dengan usaha itu, termasuk. bahan (lebih dari 20 juta dolar AS dibelanjakan untuk pengembangan ubat itu, lebih-lebih lagi, pada tahun 80an, ketika dolar lebih kuat berdiri). Keberkesanan dan keselamatan Claritin telah disahkan dalam 94 kajian klinikal yang dilakukan di lima benua dengan penyertaan lebih daripada 40 ribu pesakit, termasuk remaja berusia lebih dari 12 tahun. Hari ini Claritin adalah salah satu ubat anti-alergi terlaris, digunakan oleh berjuta-juta orang di seluruh dunia setiap tahun. Bahan aktif ubat, loratadine, diserap dengan cepat dan sepenuhnya di saluran pencernaan. Ia dikeluarkan dalam air kencing dan, pada tahap yang lebih rendah, pada tinja. Ia boleh digunakan dalam amalan pediatrik pada anak-anak dari usia tiga tahun (pada kategori pesakit termuda, disarankan untuk menggunakan Claritin dalam bentuk sirap). Ubat ini tidak memberi kesan negatif terhadap kemampuan mengendalikan mekanisme dan melakukan aktiviti yang memerlukan perhatian dan tumpuan (ini adalah kelebihan lain berbanding dengan antihistamin generasi pertama).

Farmakologi

Ubat anti-alergi, penyekat selektif histamin periferal H1-reseptor. Loratadine adalah sebatian trisiklik dengan kesan antihistamin yang ketara. Mempunyai tindakan anti-alahan yang cepat dan jangka panjang.

Loratadine tidak menembusi BBB dan tidak mempengaruhi sistem saraf pusat. Tidak mempunyai kesan antikolinergik atau sedatif yang signifikan secara klinikal, iaitu tidak menyebabkan rasa mengantuk dan tidak mempengaruhi kelajuan tindak balas psikomotor apabila digunakan dalam dos yang disyorkan. Mengambil Claritin ® tidak memanjangkan selang QT pada ECG. Dengan rawatan jangka panjang, tidak ada perubahan yang signifikan secara klinikal dalam tanda vital, data pemeriksaan fizikal, hasil makmal atau ECG.

Loratadine tidak mempunyai selektiviti yang signifikan untuk histamin H2-reseptor. Tidak menghalang pengambilan semula norepinefrin dan mempunyai sedikit atau tidak berpengaruh pada fungsi sistem kardiovaskular atau alat pacu jantung.

Selepas pemberian Claritin ® secara oral, permulaan tindakan adalah dalam masa 30 minit. Kesan antihistamin mencapai maksimum setelah 8-12 jam dari permulaan tindakan dan berlangsung lebih dari 24 jam.

Farmakokinetik

Setelah mengambil ubat di dalam, loratadine diserap dengan cepat dan baik dari saluran gastrousus. Tmaks loratadine dalam plasma darah - 1-1,5 jam, dan metabolit aktif desloratadine - 1,5-3,7 jam. Pengambilan makanan meningkat Tmaks loratadine dan desloratadine selama kira-kira 1 jam, tetapi tidak mempengaruhi keberkesanan ubat. Cmaks loratadine dan desloratadine tidak bergantung pada pengambilan makanan.

Ketersediaan bio loratadine dan metabolit aktifnya bergantung pada dos..

Loratadine sangat berkaitan dengan protein plasma 97-99%, dan metabolit aktifnya adalah 73-76%.

Loratadine dimetabolisme menjadi desloratadine dengan penyertaan isoenzim CYP3A4 dan, pada tahap yang lebih rendah, CYP2D6.

Diekskresikan oleh buah pinggang (kira-kira 40% daripada dos oral) dan melalui usus (kira-kira 42% daripada dos oral) selama lebih dari 10 hari, terutamanya dalam bentuk metabolit konjugasi. Kira-kira 27% daripada dos oral dikeluarkan oleh buah pinggang dalam tempoh 24 jam selepas mengambil ubat. Kurang daripada 1% bahan aktif diekskresikan tidak berubah oleh buah pinggang dalam masa 24 jam selepas mengambil ubat.

T1/2 loratadine berkisar antara 3 hingga 20 jam (rata-rata 8.4 jam), dan desloratadine berkisar antara 8.8 hingga 92 jam (rata-rata 28 jam).

Farmakokinetik dalam keadaan klinikal khas

Profil farmakokinetik loratadine dan metabolit aktifnya pada sukarelawan dewasa dan tua yang sihat dapat dibandingkan.

T1/2 loratadine dan desloratadine pada pesakit tua masing-masing adalah dari 6,7 hingga 37 jam (rata-rata 18,2 jam) dan dari 11 hingga 39 jam (rata-rata 17,5 jam).

Pada pesakit dengan penyakit buah pinggang kronik Cmaks dan AUC loratadine dan metabolit aktifnya meningkat berbanding dengan pesakit dengan fungsi ginjal yang normal. T1/2 loratadine dan metabolit aktifnya tidak berbeza dengan yang terdapat pada pesakit yang sihat. T1/2 loratadine dan metabolit aktifnya tidak berubah sekiranya terdapat kegagalan buah pinggang kronik. Hemodialisis pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik tidak mempengaruhi farmakokinetik loratadine dan metabolit aktifnya.

Pada pesakit dengan penyakit hati alkohol Cmaks dan AUC loratadine dan metabolit aktifnya meningkat 2 kali ganda berbanding dengan petunjuk ini pada pesakit dengan fungsi hati yang normal. T1/2 loratadine dan metabolit aktifnya meningkat dengan kerosakan hati alkoholik (bergantung kepada keparahan penyakit) dan tidak berubah apabila terdapat kegagalan buah pinggang kronik.

Borang pelepasan

Tablet putih atau hampir putih, bebas dari kemasukan asing, bujur, di satu sisi terdapat risiko, tanda dagang "Cawan dan labu" dan nombor "10", sisi lain halus.

1 tab.
loratadine10 mg

Eksipien: laktosa monohidrat - 71.3 mg, pati jagung - 18 mg, magnesium stearat - 0.7 mg.

7 keping. - lepuh (1) - bungkusan kadbod.
7 keping. - lepuh (2) - bungkusan kadbod.
7 keping. - lepuh (3) - bungkusan kadbod.
10 keping. - lepuh (1) - bungkusan kadbod.
10 keping. - lepuh (2) - bungkusan kadbod.
10 keping. - lepuh (3) - bungkusan kadbod.
15 keping. - lepuh (1) - bungkusan kadbod.
15 keping. - lepuh (2) - bungkusan kadbod.
15 keping. - lepuh (3) - bungkusan kadbod.

Dos

Ubat ini diberikan secara lisan, tanpa mengira pengambilan makanan..

Orang dewasa (termasuk pesakit tua) dan remaja berusia lebih dari 12 tahun disyorkan untuk mengambil Claritin pada dos 10 mg (1 tab. Atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) 1 kali / hari.

Untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun, dos Claritin disyorkan untuk ditetapkan bergantung pada berat badan: dengan berat badan kurang dari 30 kg - 5 mg (1/2 tab. Atau 1 sudu teh / 5 ml / sirap) 1 kali / hari, dengan berat badan badan 30 kg atau lebih - 10 mg (1 tab. atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) 1 kali / hari.

Bagi orang dewasa dan kanak-kanak dengan berat lebih daripada 30 kg dengan disfungsi hati yang teruk, dos awal adalah 10 mg (1 tab. Atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) setiap hari, dengan berat badan 30 kg atau kurang - 5 mg (1 sudu teh sudu / 5 ml / sirap) setiap hari.

Pada pesakit tua dan pesakit gagal ginjal kronik, penyesuaian dos tidak diperlukan.

Berlebihan

Gejala: mengantuk, takikardia, sakit kepala.

Rawatan: lavage gastrik, pengambilan adsorben (karbon aktif dihancurkan dengan air), terapi simptomatik dan sokongan. Loratadine tidak diekskresikan oleh hemodialisis. Setelah memberikan rawatan kecemasan, perlu terus memantau keadaan pesakit..

Interaksi

Claritin ® tidak meningkatkan kesan etanol (alkohol) pada sistem saraf pusat.

Apabila Claritin diambil bersama dengan ketoconazole, eritromisin atau cimetidine, peningkatan kepekatan loratadine dalam plasma diperhatikan, tetapi kenaikan ini tidak signifikan secara klinikal, termasuk. mengikut data ECG.

Kesan sampingan

Dalam penyelidikan klinikal

Dalam kajian klinikal yang melibatkan kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun yang mengambil Claritin ®, sakit kepala (2,7%), kegelisahan (2,3%), keletihan (1%) diperhatikan lebih kerap daripada kumpulan plasebo..

Dari sisi sistem saraf: pada kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun - sakit kepala (2.7%), kegelisahan (2.3%), keletihan (1%); pada orang dewasa - sakit kepala (0.6%), mengantuk (1.2%), insomnia (0.1%).

Dari sistem pencernaan: pada orang dewasa - peningkatan selera makan (0.5%).

Dalam tempoh selepas pemasaran

Dari sistem saraf: sangat jarang (® semasa kehamilan hanya mungkin jika manfaat yang dimaksudkan untuk ibu melebihi potensi risiko pada janin.

Loratadine dan metabolit aktifnya diekskresikan dalam susu ibu, oleh itu, semasa menetapkan ubat semasa menyusui, isu berhenti menyusu harus diputuskan.

Permohonan pelanggaran fungsi hati

Permohonan fungsi buah pinggang terjejas

Permohonan pada kanak-kanak

Kontraindikasi: umur hingga 2 tahun (untuk sirap); umur hingga 3 tahun (untuk tablet).

Sirap Claritin ® disyorkan untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 3 tahun.

arahan khas

Mengambil Claritin ® harus dihentikan 48 jam sebelum ujian kulit, kerana antihistamin dapat memutarbelitkan hasil kajian diagnostik.

Gunakan dalam pediatrik

Sirap Claritin ® disyorkan untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 3 tahun.

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme penggunaan

Tidak ada pengaruh negatif Claritin ® terhadap kemampuan memandu kereta atau melakukan aktiviti lain yang memerlukan peningkatan perhatian. Namun, dalam kes yang sangat jarang berlaku, beberapa pesakit mengalami rasa mengantuk ketika mengambil Claritin ®, yang mungkin mempengaruhi kemampuan mereka untuk mengemudi kenderaan dan mengoperasikan mesin.

Ia Adalah Penting Untuk Mengetahui Tentang Glaukoma