Berapakah kos claritin

Nama dagang: Claritine

Nama ubat bukan milik antarabangsa: Loratadine

Bentuk dos: tablet, sirap

Bahan aktif: loratadine

Kumpulan farmakoterapeutik: penyekat reseptor histamin H1; ubat anti-alergi

Farmakodinamik:

Antihistamin, penyekat reseptor histamin H1 periferal; mempunyai kesan anti-alahan yang cepat dan jangka panjang; peningkatan keadaan diperhatikan dalam 30 minit pertama selepas mengambil ubat; kesan antihistamin mencapai maksimum selepas 8-12 jam dari permulaan tindakan dan berlangsung lebih dari 24 jam.

Petunjuk untuk digunakan:

Bermusim (demam hay) dan rhinitis alergi sepanjang tahun dan konjungtivitis alergi (untuk menghilangkan gejala yang berkaitan dengan penyakit ini - bersin, gatal pada mukosa hidung, rhinorrhea, sensasi terbakar dan gatal-gatal di mata, lakrimasi); urtikaria idiopatik kronik; penyakit kulit yang berasal dari alahan.

Kontraindikasi:

Umur sehingga 2 tahun; tempoh penyusuan (penyusuan susu ibu); hipersensitiviti terhadap loratadine atau komponen ubat lain; ubat harus diresepkan dengan berhati-hati semasa kehamilan, kegagalan hati.

Kaedah pentadbiran dan dos:

Ubat ini diberikan secara lisan, tanpa mengira pengambilan makanan; orang dewasa (termasuk orang tua) dan remaja berusia lebih dari 12 tahun disyorkan untuk mengambil Claritin dalam dos 10 mg (1 tab. atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) 1 kali / hari; bagi pesakit yang mengalami gangguan fungsi hati atau gagal ginjal, dos awal hendaklah 10 mg (1 tab. atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) setiap hari; untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun, dos Claritin disyorkan untuk ditetapkan bergantung pada berat badan: dengan berat badan kurang dari 30 kg - 5 mg (1/2 tab. atau 1 sudu teh / 5 ml / sirap) 1 kali / hari, dengan berat badan badan 30 kg atau lebih - 10 mg (1 tab. atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) 1 kali / hari.

Kesan sampingan:

Kejadian buruk yang disenaraikan di bawah, apabila digunakan, bertemu dengan frekuensi> 2% dan frekuensi yang hampir sama dengan ketika menggunakan plasebo; dari sisi sistem saraf pusat: pada orang dewasa, sakit kepala, keletihan, mulut kering, mengantuk diperhatikan; kanak-kanak jarang dilaporkan: sakit kepala, gugup, ubat penenang. Seperti pada orang dewasa, kekerapan kejadian ini pada kanak-kanak berada pada tahap yang sama dengan plasebo; dari sistem pencernaan: pada orang dewasa - loya, gastritis; jarang - disfungsi hati; pada bahagian sistem kardiovaskular: jarang pada orang dewasa - berdebar-debar, takikardia; tindak balas alahan: pada orang dewasa - ruam kulit; jarang - anafilaksis; lain: jarang pada orang dewasa - alopecia.

Interaksi dengan produk ubat lain:

Claritin tidak meningkatkan kesan etanol (alkohol) pada sistem saraf pusat; apabila diambil bersama dengan ketoconazole, eritromisin atau cimetidine, peningkatan kepekatan loratadine dan metabolitnya dalam plasma diperhatikan, tetapi kenaikan ini tidak dinyatakan secara klinikal, termasuk. mengikut data ECG.

Jangka hayat: tablet - 4 tahun, sirap - 3 tahun

Syarat pengeluaran dari farmasi: tanpa preskripsi

Pengilang: Schering-Plough, Switzerland; Schering Plough, Amerika Syarikat; Schering Plough, Indonesia; Schering Plough Belgium; Schering-Plough Labo N.V., Belgium (4602210001172, 4602210000915, 4602210001158, 4602210000601, 4602210001141)

Claritin

Ubat Claritin adalah agen antihistamin, penyekat selektif reseptor H1-histamin periferal. Kajian klinikal menunjukkan bahawa peningkatan keadaan kebanyakan pesakit bermula dalam 30 minit pertama penggunaan Claritin. Kesan anti-alergi berkembang pada 30 minit pertama setelah mengambil ubat, mencapai maksimum dalam 8-12 jam dan berlangsung 24 jam. Loratadine dan metabolitnya tidak menembusi BBB. Claritin tidak mempengaruhi sistem saraf pusat, tidak menunjukkan kesan antikolinergik dan sedatif, dan tidak mempengaruhi kelajuan reaksi psikomotor. Dalam kajian klinikal di mana Claritin digunakan selama 90 hari pada dos yang 4 kali lebih tinggi daripada dos terapi, tidak ada pemanjangan selang QT yang signifikan secara klinikal pada ECG..

Petunjuk untuk digunakan:
Ubat Claritin diresepkan untuk:
- bermusim (demam hay) dan rhinitis alergi sepanjang tahun dan konjungtivitis alergi (untuk menghilangkan gejala yang berkaitan dengan penyakit ini - bersin, gatal pada mukosa hidung, rhinorrhea, sensasi terbakar dan gatal di mata, mata berair);
- urtikaria idiopatik kronik;
- penyakit kulit yang berasal dari alahan.

Kaedah aplikasi:
Ubat Claritin diresepkan secara lisan, tanpa mengira makanannya.
Orang dewasa (termasuk orang tua) dan remaja berusia lebih dari 12 tahun disyorkan untuk mengambil Claritin pada dos 10 mg (1 tab. Atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) 1 kali / hari.
Bagi pesakit yang mengalami gangguan fungsi hati atau gagal ginjal, dos awal harus 10 mg (1 tab. Atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) setiap hari.
Untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun, dos Claritin disyorkan untuk ditetapkan bergantung pada berat badan: dengan berat badan kurang dari 30 kg - 5 mg (1/2 tab. Atau 1 sudu teh / 5 ml / sirap) 1 kali / hari, dengan berat badan badan 30 kg atau lebih - 10 mg (1 tab. atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) 1 kali / hari.

Kesan sampingan:
Kejadian kesan sampingan dengan Claritin lebih kurang sama dengan plasebo. Kesan sampingan seperti keletihan, sakit kepala, mengantuk, mulut kering, gangguan gastrointestinal (loya, gastritis), dan ruam alergi dicatat. Semasa kajian, kes alopecia terpencil, anafilaksis, fungsi hati yang tidak normal, takikardia dan berdebar-debar diperhatikan.

Kontraindikasi:
Ubat Claritin dikontraindikasikan:
- umur sehingga 2 tahun;
- tempoh penyusuan (penyusuan susu ibu);
- hipersensitiviti terhadap loratadine atau komponen ubat lain.
Ubat itu harus diresepkan dengan berhati-hati semasa kehamilan, kegagalan hati..

Interaksi dengan produk ubat lain:
Claritin tidak meningkatkan kesan etanol (alkohol) pada sistem saraf pusat.
Apabila Claritin diambil bersama dengan ketoconazole, eritromisin atau cimetidine, peningkatan kepekatan loratadine dan metabolitnya dalam plasma diperhatikan, tetapi peningkatan ini tidak menunjukkan dirinya secara klinikal, termasuk..

Kehamilan:
Penggunaan Claritin semasa kehamilan hanya dapat dilakukan jika manfaat yang diharapkan bagi ibu melebihi potensi risiko pada janin.
Komponen aktif ubat diekskresikan dalam susu ibu, oleh itu, semasa menetapkan ubat semasa menyusui, masalah menghentikan penyusuan harus diputuskan.

Overdosis:
Gejala: mengantuk, takikardia, sakit kepala.
Rawatan: lavage gastrik (sebaiknya larutan natrium klorida 0,9%), pengambilan adsorben (karbon aktif yang dihancurkan dengan air), ubat simptomatik. Loratadine tidak diekskresikan oleh hemodialisis.

Keadaan simpanan:
Ubat harus disimpan di luar jangkauan kanak-kanak pada suhu 2 ° hingga 30 ° C. Hayat rak tablet - 4 tahun, sirap - 3 tahun.

Borang pelepasan:
Tablet Claritin
Tablet 10 mg, pembungkusan 7; 10 atau 30 keping (pek lepuh). Tablet berwarna putih atau hampir putih, ditandai dengan nombor "10" di satu sisi dan tanda dagangan pengeluar (termos dan mangkuk) di sisi lain, mempunyai risiko di satu pihak.
Sirap Claritin
Sirap dalam botol kaca gelap 60 atau 120 ml. Set ini merangkumi sudu dos dengan label. Sirap kekuningan atau tidak berwarna tanpa kekotoran.

Komposisi:
Tablet Claritin
Bahan aktif (dalam 1 tablet): loratadine (10 mg).
Eksipien: laktosa, pati jagung, magnesium stearat.

Sirap Claritin
Bahan aktif (dalam 5 ml sirap): loratadine (5 mg).
Eksipien: gliserol, propilena glikol, natrium benzoat, asid sitrik, sukrosa berbutir, perasa tiruan (pic), air.

Selain itu:
Permohonan fungsi buah pinggang terjejas
Bagi pesakit dengan kekurangan buah pinggang, dos awal harus 10 mg (1 tab. Atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) setiap hari.
Permohonan gangguan fungsi hati
Gunakan ubat dengan berhati-hati dalam kegagalan hati: dos awal harus 10 mg (1 tab. Atau 2 sudu teh / 10 ml / sirap) setiap hari.

Analog:
Loragexal, Lomilan, Lotaren, Klallergin, Clarisens, Claridol, Loratadin-Hemofarm.

Claritin ® (Claritin ®)

Bahan aktif:

Kandungan

Kumpulan farmakologi

Klasifikasi nosologi (ICD-10)

Gambar 3D

Komposisi

Sirap1 ml
bahan aktif:
loratadine1 mg
eksipien: propilena glikol - 100 mg; gliserol - 100 mg; asid sitrik monohidrat - 9.6 mg (atau asid sitrik anhidrat - 8.78 mg); natrium benzoat - 1 mg; sukrosa (berbutir) - 600 mg; perasa tiruan (pic) - 2.5 mg; air yang disucikan - q.s. hingga 1 ml
Pil1 tab.
bahan aktif:
loratadine10 mg
eksipien: laktosa monohidrat - 71.3 mg; pati jagung - 18 mg; magnesium stearat - 0.7 mg

Penerangan mengenai bentuk dos

Sirap: jernih, tidak berwarna atau kekuningan, tanpa zarah yang kelihatan.

Tablet: berbentuk bujur, putih atau hampir putih, bebas dari kemasukan asing, ada risiko di satu pihak, tanda dagangan "Cawan dan labu" dan nombor "10", sisi lain halus.

kesan farmakologi

Farmakodinamik

Loratadine - bahan aktif ubat Claritin ® - adalah sebatian trisiklik dengan kesan antihistamin yang ketara dan merupakan penyekat selektif periferal H1-reseptor histamin. Mempunyai tindakan anti-alahan yang cepat dan jangka panjang. Permulaan tindakan adalah dalam 30 minit setelah mengambil ubat Claritin ® ke dalam. Kesan antihistamin mencapai maksimum selepas 8-12 jam dari awal tindakan dan berlangsung lebih dari 24 jam.

Loratadine tidak menembusi BBB dan tidak mempengaruhi sistem saraf pusat. Tidak mempunyai kesan antikolinergik atau sedatif yang signifikan secara klinikal, iaitu tidak menyebabkan rasa mengantuk dan tidak mempengaruhi kelajuan tindak balas psikomotor apabila digunakan dalam dos yang disyorkan. Mengambil Claritin ® tidak menyebabkan pemanjangan selang QT pada ECG.

Dengan rawatan jangka panjang, tidak ada perubahan yang signifikan secara klinikal dalam tanda vital, data pemeriksaan fizikal, hasil makmal atau ECG.

Loratadine tidak mempunyai selektiviti yang signifikan untuk H2-reseptor histamin. Tidak menghalang pengambilan semula norepinefrin dan mempunyai sedikit atau tidak ada kesan pada fungsi CVS atau alat pacu jantung.

Farmakokinetik

Loratadine diserap dengan cepat dan baik di saluran pencernaan. Tmaks loratadine dalam plasma darah - 1-1,5 jam, dan metabolit aktif desloratadine - 1,5-3,7 jam.maks loratadine dan desloratadine selama kira-kira 1 jam, tetapi tidak mempengaruhi keberkesanan ubat. Cmaks loratadine dan desloratadine tidak bergantung pada pengambilan makanan. Pada pesakit dengan penyakit buah pinggang kronik Cmaks dan AUC loratadine dan metabolit aktifnya meningkat berbanding dengan nilai-nilai ini pada pesakit dengan fungsi ginjal normal. T1/2 loratadine dan metabolit aktifnya tidak berbeza dengan yang terdapat pada pesakit yang sihat. Pada pesakit dengan penyakit hati alkohol Cmaks dan AUC loratadine dan metabolit aktifnya meningkat 2 kali ganda berbanding dengan petunjuk ini pada pesakit dengan fungsi hati yang normal.

Loratadine mempunyai tahap tinggi (97-99%), dan metabolit aktifnya mempunyai tahap sederhana (73-76%) mengikat protein plasma.

Loratadine dimetabolisme menjadi desloratadine oleh sistem sitokrom P450 3A4 dan, pada tahap yang lebih rendah, sistem sitokrom P450 2D6. Ia dikeluarkan melalui buah pinggang (kira-kira 40% daripada dos oral) dan melalui usus (kira-kira 42% daripada dos oral) selama lebih dari 10 hari, terutamanya dalam bentuk metabolit konjugasi. Kira-kira 27% daripada dos oral dikeluarkan melalui buah pinggang dalam masa 24 jam selepas mengambil ubat. Kurang daripada 1% bahan aktif diekskresikan melalui buah pinggang tidak berubah dalam masa 24 jam selepas mengambil ubat.

Ketersediaan bio loratadine dan metabolit aktifnya bergantung pada dos. Profil farmakokinetik loratadine dan metabolit aktifnya pada sukarelawan dewasa dan tua yang sihat dapat dibandingkan.

T1/2 loratadine berkisar antara 3 hingga 20 jam (purata 8.4 jam), dan desloratadine - dari 8.8 hingga 92 jam (rata-rata 28 jam); pada pesakit tua, masing-masing, dari 6.7 hingga 37 jam (purata 18.2 jam) dan dari 11 hingga 39 jam (rata-rata 17.5 jam). T1/2 meningkat dengan kerosakan hati alkoholik (bergantung kepada keparahan penyakit) dan tidak berubah di hadapan kegagalan buah pinggang kronik.

Hemodialisis pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik tidak mempengaruhi farmakokinetik loratadine dan metabolit aktifnya.

Petunjuk ubat Claritin ®

bermusim (demam hay) dan rhinitis alergi sepanjang tahun dan konjungtivitis alergi - rawatan simptomatik bersin, gatal pada mukosa hidung, rhinorrhea, pembakaran dan gatal-gatal di mata, lakrimasi;

urtikaria idiopatik kronik;

penyakit kulit alahan.

Kontraindikasi

intoleransi atau hipersensitiviti terhadap loratadine atau komponen ubat lain;

penyakit keturunan yang jarang berlaku (gangguan toleransi galaktosa, kekurangan Lapp laktase atau malabsorpsi glukosa-galaktosa) - kerana kehadiran laktosa, yang merupakan sebahagian daripada tablet; kekurangan sukrase / isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa - kerana kehadiran sukrosa, yang merupakan sebahagian daripada sirap;

tempoh penyusuan susu ibu;

umur hingga 2 tahun (untuk sirap), 3 tahun (untuk tablet).

Langkah berjaga-jaga: disfungsi hati yang teruk; kehamilan (lihat "Penggunaan dalam kehamilan dan penyusuan").

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Keselamatan penggunaan loratadine semasa kehamilan belum dapat dipastikan. Penggunaan ubat Claritin ® hanya mungkin jika manfaat yang diharapkan bagi ibu melebihi potensi risiko pada janin.

Loratadine dan metabolit aktifnya diekskresikan dalam susu ibu, oleh itu, semasa menetapkan ubat semasa menyusu, isu penghentiannya harus diputuskan.

Kesan sampingan

Dalam kajian klinikal yang melibatkan kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun yang mengambil ubat Claritin ® lebih kerap daripada kumpulan plasebo, sakit kepala (2,7%), kegelisahan (2,3%), keletihan (1%) diperhatikan.

Dalam ujian klinikal yang melibatkan orang dewasa, kejadian buruk, yang lebih biasa daripada dengan plasebo ("dummies"), berlaku pada 2% pesakit yang menggunakan Claritin ®. Pada orang dewasa, apabila menggunakan ubat Claritin ® lebih kerap daripada kumpulan plasebo, sakit kepala (0.6%), mengantuk (1.2%), peningkatan selera makan (0.5%) dan insomnia (0.1%) diperhatikan.... Selain itu, dalam periode pasca pemasaran, ada pesan yang sangat jarang (®.

Ubat Claritin ® tidak meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf pusat.

Apabila loratadine diambil bersama dengan ketoconazole, eritromisin atau cimetidine, peningkatan kepekatan plasma loratadine dicatat, tetapi kenaikan ini tidak signifikan secara klinikal, termasuk. mengikut data ECG.

Kaedah pentadbiran dan dos

Di dalam, tanpa mengira waktu makan.

Orang dewasa, termasuk tua dan remaja dari 12 tahun: disyorkan untuk mengambil Claritin ® dalam dos 10 mg (1 tab. atau 2 sudu teh (10 ml) sirap) sekali sehari. Semasa menggunakan ubat pada pesakit tua dan pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik, penyesuaian dos tidak diperlukan.

Kanak-kanak dari 2 (untuk sirap) dan 3 (untuk tablet) hingga 12 tahun: dos Claritin ® disyorkan untuk diresepkan bergantung pada berat badan. Dengan berat badan 30 kg atau kurang - 5 mg (1 sudu teh (5 ml) sirap) sekali sehari; lebih daripada 30 kg - 10 mg (2 sudu teh (10 ml) sirap atau 1 meja) 1 kali sehari.

Bagi orang dewasa dan kanak-kanak dengan berat badan lebih daripada 30 kg dengan disfungsi hati yang teruk, dos awal mestilah 10 mg (2 sudu teh (10 ml) sirap atau 1 jadual) setiap hari, dengan berat badan 30 kg atau kurang - 5 mg (1 sudu teh (5 ml) sirap) setiap hari.

Berlebihan

Gejala: mengantuk, takikardia, sakit kepala. Sekiranya berlebihan, berjumpa doktor dengan segera.

Rawatan: terapi simptomatik dan sokongan. Mungkin lavage gastrik, pengambilan adsorben (karbon aktif yang dihancurkan dengan air). Loratadine tidak diekskresikan oleh hemodialisis. Setelah memberikan rawatan kecemasan, perlu terus memantau keadaan pesakit..

arahan khas

Kanak-kanak berumur 2 hingga 3 tahun disarankan untuk mengambil ubat Claritin ® dalam bentuk sirap.

Ubat Claritin ® harus dihentikan 48 jam sebelum ujian kulit, kerana antihistamin dapat memutarbelitkan hasil kajian diagnostik.

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan bekerja dengan mekanisme. Tidak ada kesan negatif dari ubat Claritin® terhadap kemampuan memandu kereta atau melakukan aktiviti lain yang memerlukan peningkatan perhatian. Namun, dalam kes yang sangat jarang berlaku, beberapa pesakit mengalami rasa mengantuk ketika mengambil ubat Claritin ®, yang dapat mempengaruhi kemampuan mereka untuk mengemudi kenderaan dan mengoperasikan mesin.

Borang pelepasan

Sirap, 1 mg / ml. Dalam botol kaca gelap, ditutup dengan penutup skru aluminium dengan cincin pembukaan pertama dan gasket kedap PE, atau penutup skru polipropilena dengan cincin pembukaan pertama, perlindungan terhadap pembukaan botol oleh kanak-kanak dan gasket kedap PE, 60 atau 120 ml. 1 fl. lengkapkan dengan sudu dos plastik atau jarum suntik berukuran 5 ml dalam kotak kadbod.

Tablet, 10 mg. Dalam lepuh yang diperbuat daripada PVC dan aluminium foil, 7, 10 atau 15 pcs. 1, 2 atau 3 bl. dalam kotak kadbod.

Pengilang

Schering-Plough Labo N.V., Heist-op-den-Berg, Belgium.

Pemegang kebenaran pemasaran: Schering-Plough Labo N.V., Heist-op-den-Berg, Belgium.

Tuntutan pengguna harus dihantar ke alamat: 107113, Moscow, 3rd Rybinskaya st., 18, h. 2.

Tel.: (495) 231-12-00; faks: (495) 231-12-02.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Keadaan penyimpanan ubat Claritin ®

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak.

Jangka hayat ubat Claritin ®

Tablet 10 mg - 4 tahun.

sirap 1 mg / ml - 3 tahun.

sirap 1 mg / ml - 3 tahun.

Jangan gunakan selepas tarikh luput yang dicetak pada bungkusan.

Claritin

Analog Claritin

Arahan penggunaan Claritin

Komposisi

Bahan aktif: loratadine 5 mg.

Eksipien: Asid sitrik, perasa tiruan (pic), gliserol, propilena glikol, natrium benzoat, sukrosa berbutir, air (pH 25-31).

Petunjuk penggunaan Claritin

  • rawatan rhinitis alergi bermusim dan abadi dan penghapusan gejala yang berkaitan dengan penyakit ini: bersin, gatal pada mukosa hidung, rhinorrhea, sensasi terbakar dan gatal-gatal di mata;
  • rawatan penyakit kulit yang berasal dari alergi (termasuk urtikaria kronik) pada orang dewasa dan kanak-kanak berumur 2 tahun.

Kontraindikasi terhadap penggunaan Claritin

  • tempoh penyusuan (penyusuan susu ibu);
  • hipersensitiviti terhadap loratadine atau komponen lain dari ubat Claritin.

Ubat itu harus digunakan dengan berhati-hati semasa kehamilan..

Cadangan penggunaan

Bagi orang dewasa, pesakit tua dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, dos Claritin yang disyorkan adalah 2 sudu teh (10 ml) sirap sekali sehari.
Bagi kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun, dos Claritin yang disyorkan ialah 5 mg - 1 sudu teh (5 ml) sirap dengan berat badan kurang dari 30 kg; dengan berat badan 30 kg atau lebih - 10 mg - 2 sudu teh (10 ml) sirap sekali sehari.
Bagi pesakit yang mengalami gangguan fungsi hati atau gagal ginjal (CC kurang dari 30 ml / min), dos awal ubat adalah 10 mg - 2 sudu teh (10 ml) sirap setiap hari.

Penggunaan Claritin semasa kehamilan dan penyusuan

Penggunaan ubat ini semasa kehamilan hanya boleh dilakukan sekiranya berlaku sangat mustahak..
Dalam kajian eksperimental pada haiwan, tidak terdapat kesan teratogenik dari loratadine.
Loratadine dan metabolitnya descarboethoxyloratadine mudah meresap ke dalam susu ibu, di mana mereka mencapai kepekatan yang hampir dengan kepekatan plasma mereka. Oleh itu, jika perlu, penggunaan ubat semasa menyusui harus menghentikan penyusuan..

kesan farmakologi

Claritin adalah antihistamin, penyekat reseptor histamin H1 periferal. Ia dicirikan oleh antagonisme selektif terhadap reseptor periferal dari jenis yang ditentukan.
Semasa menjalankan ujian kulit untuk histamin setelah mengambil satu (10 mg) atau beberapa dos Claritin, kesan antihistamin terserlah setelah 1-3 jam, mencapai maksimum dalam tempoh 8 hingga 12 jam dari permulaan tindakan dan berlangsung lebih dari 24 jam.
Semasa Claritin diambil selama 28 hari, tidak ada perkembangan ketahanan terhadap ubat tersebut.
Dalam kajian klinikal di mana Claritin digunakan selama 90 hari pada dos 4 kali lebih tinggi daripada dos terapi, tidak ada pemanjangan selang QT yang signifikan secara klinikal pada ECG.

Kesan sampingan Claritin

Pada bahagian sistem pencernaan pada orang dewasa: mungkin - mulut kering, loya, gastritis; jarang - disfungsi hati.
Dari sisi sistem saraf pusat pada orang dewasa: mungkin - sakit kepala, peningkatan keletihan, mengantuk; pada kanak-kanak (jarang) - sakit kepala, gugup, ubat penenang.
Reaksi alergi pada orang dewasa: kemungkinan ruam kulit; jarang - tindak balas anafilaksis.
Reaksi Dermatologi pada Orang Dewasa: Terdapat laporan alopecia yang jarang berlaku.
Kejadian kesan sampingan ini dengan Claritin berada pada tahap yang sama dengan plasebo.

arahan khas

Claritin harus dihentikan selewat-lewatnya 48 jam sebelum ujian kulit untuk mengelakkan penyelewengan hasil.
Dalam kajian fungsi psikomotor selepas penggunaan Claritin secara serentak dengan alkohol, kesan berpotensi Claritin terhadap alkohol tidak dinyatakan.
Gunakan dalam pediatrik
Jangan gunakan ubat ini pada kanak-kanak di bawah umur 2 tahun..

Berlebihan

Gejala: pada pesakit dewasa, sakit kepala, mengantuk dan takikardia diperhatikan semasa mengambil ubat dalam dos 40-180 mg, melebihi dos terapi yang disyorkan 10 mg. Pada kanak-kanak dengan berat kurang dari 30 kg, ketika mengambil sirap Claritin pada dos lebih dari 10 mg, gejala ekstrapiramidal dan jantung berdebar diperhatikan.
Rawatan: terapi simptomatik dan sokongan. Loratadine tidak diekskresikan dari badan semasa hemodialisis. Tidak ada data mengenai penghapusan loratadine semasa dialisis peritoneal.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan Claritin secara serentak dengan ketoconazole, eritromisin atau cimetidine, peningkatan kepekatan loratadine dan metabolitnya dalam plasma darah dicatat, yang tidak menampakkan diri secara klinikal (termasuk menurut data ECG).

Keadaan simpanan

Ubat harus disimpan pada suhu antara 2 ° dan 30 ° C..
Hayat rak - 3 tahun.

Claritin

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 6 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 2 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 0 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 3 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 3 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 4 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 4 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 1 pc.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 2 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 0 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 0 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 3 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 0 pcs.

Dengan pra-pesanan 20 pcs. Dalam stok 2 pcs.

Arahan Claritin untuk digunakan

Adalah disyorkan untuk membatalkan rawatan sekurang-kurangnya 1 minggu sebelum ujian kulit untuk alergen.

Penggunaan Claritin semasa kehamilan dan penyusuan

Permohonan hanya boleh dilakukan sekiranya manfaat yang diharapkan bagi ibu melebihi potensi risiko pada janin dan bayi baru lahir.

Kategori Tindakan FDA - B.

Gejala: sakit kepala, mengantuk, takikardia. Pada kanak-kanak dengan berat kurang dari 30 kg, ketika mengambil sirap pada dosis lebih dari 10 mg, gangguan ekstrapiramidal, berdebar-debar.

Rawatan: aruhan muntah dengan sirap ipecac, lavage gastrik, pemberian karbon aktif; terapi simptomatik dan sokongan. Hemodialisis tidak berkesan.

Erythromycin dan ketoconazole (inhibitor CYP3A4), cimetidine (perencat CYP3A4 dan CYP2D6) meningkatkan kepekatan loratadine dan metabolit aktifnya dalam darah. Mengurangkan tahap eritromisin dalam plasma sebanyak (15%). Tidak memperkuat kesan alkohol pada sistem saraf pusat.

Dari sistem saraf dan organ deria: sakit kepala (12%), mengantuk (8%), keletihan (4%), dalam 2% atau kurang - kepekatan terganggu, pening, kegelisahan, kegelisahan, kegelisahan (pada kanak-kanak), insomnia, pengsan, amnesia, kemurungan, hiperkinesia, gegaran, paresthesia, hypesthesia, dysphonia, penglihatan kabur, perubahan lakrimasi, konjungtivitis, blepharospasme, sakit pada mata dan telinga, tinnitus; sangat jarang - sawan.

Dari saluran pencernaan: mulut kering (3%), dalam 2% atau kurang - peningkatan selera makan, kenaikan berat badan, anoreksia, mual, perubahan air liur, gangguan rasa, sakit gigi, stomatitis, muntah, gastritis, perut kembung, dispepsia, sembelit atau cirit-birit; sangat jarang - penyakit kuning, hepatitis, nekrosis hati.

Dari sistem pernafasan: dalam 2% atau kurang - kesesakan hidung, bersin, hidung kering, mimisan, sinusitis, faringitis, laringitis, batuk, hemoptisis, bronkitis, bronkospasme, sakit dada, jangkitan saluran pernafasan atas, dispnea.

Dari sistem genitouriner: perubahan warna air kencing, keinginan untuk kencing yang menyakitkan, senggugut, menorrhagia, vaginitis, lemahnya libido, mati pucuk, sangat jarang - edema.

Dari sistem muskuloskeletal: sakit belakang, arthralgia, myalgia, kekejangan otot betis.

Dari CVS: hipertensi atau hipotensi, berdebar-debar, takikardia; sangat jarang - tachyarrhythmia supraventricular.

Reaksi alergi: hiperemia, ruam kulit, urtikaria, dermatitis, pruritus, angioedema; sangat jarang berlaku - anafilaksis.

Lain-lain: rambut kering dan kulit, dahaga, asthenia, malaise, demam, menggigil, sensitif terhadap cahaya, berpeluh berlebihan, sakit pada kelenjar susu, kenaikan berat badan; sangat jarang - alopecia, pembesaran dada, eritema multiforme.

Hipersensitiviti, penyusuan susu ibu, kanak-kanak di bawah umur 2 tahun.

Rinitis alergi (bermusim dan perennial), demam hay, konjungtivitis alergi, urtikaria idiopatik kronik, dermatosis pruritik (dermatitis alergi kontak, eksim kronik), angioedema, asma bronkial (adjuvan), reaksi alergi terhadap gigitan serangga, reaksi pseudo-alergi.

Tindakan farmakologi - antiallergik, antihistamin, antipruritic, antiexudative. Secara selektif menyekat reseptor H1-histamin dan mencegah tindakan histamin pada otot licin dan saluran darah, mengurangkan kebolehtelapan kapilari, menghalang eksudasi, mengurangkan gatal-gatal dan eritema. Menghalang perkembangan dan mempermudah perjalanan reaksi alahan. Kesannya berkembang selepas 1-3 jam, mencapai maksimum setelah 8-12 jam dan berlangsung sekurang-kurangnya 24 jam. Ia mempunyai aktiviti bronkodilator yang lemah. Dengan penggunaan selama 28 hari, perkembangan toleransi tidak diperhatikan. Tidak mempengaruhi sistem saraf pusat (loratadine dan metabolitnya tidak menembusi BBB) dan selang QT pada ECG.

Dalam eksperimen pada haiwan, tidak ditemukan kesan mutagenik, tidak ada kesan terhadap kesuburan tikus betina dan jantan. Pada dos 25 mg / kg (tikus) dan 40 mg / kg (tikus) mendorong enzim mikrosom hati. Dalam kajian jangka panjang pada tikus (40 mg / kg) dan tikus (10 mg / kg dan 25 mg / kg), kes tumor hepatoselular telah diperhatikan.

Claritin

Analog ubat ini mengandungi "Loratadin":

Harga Claritin

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 150 rubel.
Ke farmasi Rusia: kadar EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 150 rubel.
Ke farmasi Rusia: kadar EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 200 rubel.
Penghantaran ekspres ke farmasi di Rusia: EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 150 rubel.
Ke farmasi Rusia: kadar EMS

Penghantaran ke farmasi di Moscow: 295 rubel.
Ke farmasi di Rusia: Kadar Pos Rusia

Penghantaran ke farmasi di Moscow: 295 rubel.
Ke farmasi di Rusia: Kadar Pos Rusia

Penghantaran ke farmasi di Moscow: 295 rubel.
Ke farmasi di Rusia: Kadar Pos Rusia

Penghantaran ke farmasi di Moscow: 295 rubel.
Ke farmasi di Rusia: Kadar Pos Rusia

Penghantaran ke farmasi di Moscow: 295 rubel.
Ke farmasi di Rusia: Kadar Pos Rusia

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 200 rubel.
Penghantaran ekspres ke farmasi di Rusia: EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 200 rubel.
Penghantaran ekspres ke farmasi di Rusia: EMS

Penghantaran ke Farmasi: dari 100 rubel.

Penghantaran ke Farmasi: dari 100 rubel.

Penghantaran ke Farmasi: dari 100 rubel.

Penghantaran ke Farmasi: dari 100 rubel.

Penghantaran ke Farmasi: dari 100 rubel.

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 200 rubel.
Penghantaran ekspres ke farmasi di Rusia: EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 150 rubel.
Ke farmasi Rusia: kadar EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 150 rubel.
Ke farmasi Rusia: kadar EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 150 rubel.
Ke farmasi Rusia: kadar EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 150 rubel.
Ke farmasi Rusia: kadar EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 200 rubel.
Penghantaran ekspres ke farmasi di Rusia: EMS

Penghantaran ke farmasi Moscow: dari 150 rubel.
Ke farmasi Rusia: kadar EMS

Claritin - ulasan, harga, analog, borang pelepasan

Rawatan reaksi alergi badan memerlukan penggunaan antihistamin khas yang menyekat kerja reseptor histamin dan melegakan bukan sahaja gejala utama penyakit ini, tetapi juga memerangi mereka. Antara ubat baru yang mempunyai kesan ketara dan dicirikan oleh hampir tidak ada kesan sampingan adalah ubat Claritin.

Penerangan mengenai ubat

Claritin, seperti antihistamin lain, menyekat pengeluaran reseptor H1-histamin, yang disebabkan oleh kesan jangka panjang dan yang paling penting, kesan anti-alergi yang cepat. Rata-rata, permulaan tindakan dadah adalah 30 minit. Komposisi Claritin serupa dengan komposisi banyak ubat antihistamin yang popular sekarang. Satu tablet mengandungi 10 mg bahan aktif, jumlah yang sama akan terdapat dalam dua sudu sirap.

Kesan pengambilan dicapai dalam lima hingga lapan jam dan akan dipelihara sepenuhnya dengan keadaan pesakit yang stabil sepanjang hari.

Apabila diberikan secara oral, Claritin diedarkan secara merata di saluran gastrousus. Perkumuhan berlaku melalui cecair badan biologi (air kencing dan hempedu). Metabolisme berlaku tidak berubah. Tempoh pengambilan ubat berbeza dari 6 hingga 90 jam dan bergantung pada usia pesakit dan ciri fisiologi. keadaan kesihatan, termasuk kehadiran penyakit kronik.

Petunjuk untuk digunakan

Penting bagi pesakit untuk memahami bahawa penggunaan tablet Claritin (walaupun jangka pendek) hanya dibenarkan mengikut arahan! Terdapat senarai penyakit yang terhad di mana pemberian ubat ini ditunjukkan. Ia:

  • rhinitis alahan bermusim atau sepanjang tahun;
  • keradangan alahan konjunktiva;
  • urtikaria pada orang dewasa dan kanak-kanak pada peringkat kronik, akut;
  • sebarang ruam pada kulit, yang disebabkan oleh alergi terhadap perengsa luaran dan dalaman;
  • Edema Quincke;
  • reaksi alergi pseudo yang berlaku semasa mengambil ubat untuk kegunaan dalaman dan tempatan, makanan dan alergen luaran (debunga bunga, tumbuh-tumbuhan, dll.).

Arahan penggunaan

Dos ubat akan bergantung sepenuhnya pada kesejahteraan umum pesakit, usianya, kehadiran penyakit kronik / berulang..

Tablet Claritin diresepkan untuk pesakit dewasa. Sekiranya usia anak telah mencapai 12 tahun, dia juga boleh diberi pil dalam dos harian "dewasa" - 10 mg. Bagi pesakit dengan masalah hati dan buah pinggang, dosnya disesuaikan - 10 mg diambil setiap hari. Ubat itu mesti diminum dengan air kosong.

Preskripsi Claritin dan penyesuaian dos untuk pesakit dengan penyakit hati dan ginjal harus dilakukan berdasarkan ujian makmal yang dilakukan (ujian Reberg). Rejimen dos berubah seperti berikut: 10 mg ubat diambil pada hari pertama, ketiga, kelima dan berikutnya. Anda boleh membahagikan dos dengan dua dan mengambilnya setiap hari - iaitu 5 mg ubat sekali sehari, tanpa mengira waktu dalam sehari.

Untuk kanak-kanak, dos dipilih dengan mengambil kira berat badannya: kurang dari 30 kilogram - dos satu hari pada satu masa akan menjadi 5 mg. Pesakit kecil lebih suka rawatan sirap. Bentuk cecair akan membolehkan anda menghapuskan dos dengan tepat. Dengan berat badan lebih daripada tiga puluh kilogram - dos ubat 10 miligram, iaitu 1 tablet atau dua sudu (10 ml).

Berlebihan

Claritin mempunyai kesan sampingan sekiranya melanggar rejimen dos. Sekiranya dos dalam satu dos meningkat, gejala yang tidak diingini mungkin muncul, dinyatakan dalam peningkatan keletihan, mengantuk, pening, migrain, dan peningkatan tekanan darah. Pada masa kanak-kanak, overdosis ditunjukkan oleh gejala ciri:

  • takikardia;
  • kelemahan nada otot;
  • kelewatan lenturan tangan dan hujung jari;
  • penampilan asimetri di muka;
  • gegaran bibir;
  • tics saraf;
  • gegaran bahagian kepala dan badan.

Sekiranya anda tidak mengabaikan penampilan kesan sampingan yang berkaitan dengan overdosis ubat! Sekiranya anda mengalami gejala yang menunjukkan overdosis, anda harus segera mendapatkan bantuan perubatan, di mana satu set langkah akan diambil untuk membilas perut diikuti dengan mengambil penyerap..

Borang pelepasan

Tablet putih dengan rasa dan sirap yang sedikit pahit adalah bentuk utama ubat ini. Tablet dibungkus dalam lepuh dari tujuh hingga lima belas keping. Sirap boleh didapati dalam dua jilid, 60 dan 120 gram. Untuk kemudahan dos, ada sudu khas.

Tidak kira bentuknya, ubat ini mempunyai keberkesanan yang sama. Pada masa kanak-kanak, dosnya dipilih oleh pakar pediatrik. Penggunaan tablet Claritin hanya disyorkan mengikut arahan, dan dosnya tidak boleh melebihi kadar harian yang ditetapkan. Sirap ini diresepkan untuk pesakit muda berusia 2-12 tahun..

Claritin untuk alahan

Ubat-ubatan yang tergolong dalam generasi terdahulu, misalnya, Suprastin, tidak berfungsi berdasarkan prinsip yang sama dengan Claritin. Itulah sebabnya mengapa mereka sering menyebabkan "kesan sampingan": mengantuk dan kelemahan umum.

Tujuan utama ubat ini adalah untuk segera menghilangkan gejala yang dinyatakan dalam bentuk bersin, lakrimasi, hidung berair, gatal-gatal pada kulit, sensasi terbakar, sakit tekak. Claritin untuk orang dewasa, jika anda mengikuti arahan penggunaan, mengatasi bronkospasme dengan baik, dengan latar belakang penyakit virus dan berjangkit pada rongga mulut dan faring, serta diprovokasi oleh rangsangan luaran dan dalaman.

Claritin dalam rawatan urtikaria

Claritin tergolong dalam generasi baru ubat dan mengatasi gejala bukan sahaja jenis alahan "klasik" dalam bentuk hidung berair, lakrimasi, kesesakan hidung, bersin, tetapi juga dengan urtikaria - penyakit yang mempunyai gambaran klinikal yang agak spesifik, tetapi dapat dikenali. Hives dicirikan oleh ruam gatal pada kulit. Tompok kecil berubah menjadi lepuh dan pecah, yang menyebabkan ketidakselesaan serius bagi orang yang sakit.

Gatal-gatal dan lepuh tidak hilang sendiri, memerlukan rawatan terapeutik, yang terdiri daripada penggunaan ubat Claritin mengikut arahan yang dilampirkan pada ubat atau antihistamin lain. Claritin lebih baik daripada ubat lain, kerana ia tidak mempunyai "kesan sampingan", ini membolehkan anda melegakan gejala penyakit (gatal) dalam setengah jam selepas pil diminum, dan juga untuk mengurangkan proses keradangan pada kulit. Urtikaria terbahagi kepada dua peringkat: subakut dan kronik.

Untuk mencegah penyakit ini (misalnya, pada malam tanaman berbunga), seseorang harus mulai mengambil Claritin terlebih dahulu, yang mempunyai kesan kumulatif. Oleh itu, adalah mungkin untuk mengecualikan kambuh sepenuhnya atau meminimumkan akibat penyakit ini, dan mengurangkan gejala utamanya.

Berapa banyak. Mengenai kos ubat

Kos Claritin di farmasi untuk tablet berbeza-beza:

  • dari 150 hingga 230 rubel (7 keping setiap pakej);
  • dari 200 hingga 250 rubel (untuk 10 keping);
  • dari 500 hingga 670 rubel (untuk 30 keping).

Harga tablet Claritin lebih tinggi daripada ubat serupa, harganya 2-3 kali lebih murah.

Sirap ini dijual dalam dua jilid - 60 dan 120 ml. Harga untuk Claritin dalam bentuk cecair:

  • 60 ml - dari 250 hingga 300 rubel;
  • 120 ml dari 320 hingga 500 rubel.

Gambaran ringkas analog

Antara analog Claritin, terdapat beberapa ubat yang sama sekali tidak lebih rendah daripada ubat ini dalam keberkesanannya: Loratadin, Klarotadin, Desal, Erius, Telfast, Gistafen. Claritin dan analognya berharga dari 20 hingga 400 rubel, bergantung pada pengeluarnya.

Kontraindikasi

Rawatan Claritin, tanpa mengira bentuk pelepasan, dikontraindikasikan sepenuhnya dalam kategori pesakit berikut:

  • kanak-kanak di bawah umur dua tahun;
  • semasa menyusu;
  • sekiranya berlaku hipersensitiviti terhadap bahan aktif.

Kesan sampingan

Terapi dengan ubat ini dapat memprovokasi perkembangan reaksi tubuh yang tidak diingini, dinyatakan dalam:

  • peningkatan keletihan;
  • gangguan pencernaan;
  • sakit kepala;
  • kelemahan;
  • rasa kering di mulut.

Dalam kes yang sangat jarang berlaku, terdapat perkembangan kejutan anafilaksis, berdebar-debar jantung, kegagalan dalam kerja jantung dan hati.

Dalam rawatan kanak-kanak, penjagaan harus diambil dan pada hari pertama pengambilan Claritin, perhatikan kesejahteraan umum. Kanak-kanak kecil dicirikan oleh penampilan peningkatan kegelisahan, mengantuk, sakit kepala.

Ulasan ubat

Evgeniya Doroshko:

Saya telah menggunakan Claritin sepanjang masa selama tiga tahun terakhir, sebaik sahaja musim berbunga bermula. Saya mendapat alahan serbuk sari, yang berkaitan dengan gangguan hormon semasa mengandung dan melahirkan anak.

Oleh itu, saya terpaksa mencuba banyak ubat untuk membuat kesimpulan bahawa Claritin adalah satu-satunya ubat yang dapat mengatasi gejala alergi dan mempunyai sedikit kontraindikasi dan kesan sampingan..

Saya sentiasa bergerak, jadi saya langsung tidak menerima kenyataan bahawa rawatan alergi sebenarnya dapat memperlahankan gaya hidup saya yang biasa. Claritin menjadi penemuan sebenar bagi saya dari masalah saya.

Zakhar Pimenov:

Orang yang alergi dengan pengalaman. Saya telah mencuba banyak ubat dan ubat untuk alahan, yang disebabkan oleh sebilangan produk makanan. Saya lulus ujian alergi dan, berdasarkannya, sudah mengecualikan produk alergenik, tetapi masih sekurang-kurangnya beberapa kali dalam setahun, terutamanya pada musim bunga dan musim panas, saya menemui bukan hanya alahan, tetapi urtikaria, yang sangat sukar untuk dirawat sebelumnya dan terus berkembang. Dengan Claritin, mungkin bukan hanya untuk mengurangkan penyakit, tetapi juga untuk mengurangkan jumlah kambuh per tahun (sebelum permulaan rawatan dengan Claritin, kambuh mencapai 5-6 kali setahun).

Claritin

Claritin: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Claritin

Kod ATX: R06AX13

Bahan aktif: loratadine (loratadine)

Pengeluar: Schering-Plough Labo N. V. (Belgium)

Penerangan dan foto dikemas kini: 08/16/2019

Harga di farmasi: dari 139 rubel.

Claritin - agen antiallergik, penghalang histamin H1-reseptor.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Bentuk dos Claritin:

  • Tablet: bujur dengan struktur seragam warna putih atau hampir putih, nombor "10" dan tanda dagang "Cawan dan labu" digunakan pada sisi dengan garis pemisah, sisi kedua licin (7, 10 atau 15 pcs. Dalam lepuh, dalam kotak kadbod 1, 2 atau 3 lepuh);
  • Sirap: cecair kekuningan atau tidak berwarna tanpa zarah yang kelihatan (60 atau 120 ml dalam botol kaca gelap, dalam kotak kadbod 1 botol lengkap dengan sudu dos atau jarum suntik bergradasi 5 ml).

Bahan aktif adalah loratadine:

  • 1 tablet - 10 mg;
  • 1 ml sirap - 1 mg.
  • Tablet: pati jagung, laktosa monohidrat, magnesium stearat;
  • Sirap: gliserol, propilena glikol, perasa tiruan (pic), asid sitrik monohidrat (atau asid sitrik anhidrat), sukrosa (berbutir), natrium benzoat, air yang disucikan.

Sifat farmakologi

Claritin dicirikan oleh sifat anti-alergi, antihistamin dan antiprurit..

Farmakodinamik

Loratadine adalah sebatian trisiklik dengan kesan antihistamin yang jelas, dan merupakan penyekat selektif periferal H1-reseptor histamin. Kesan anti-alahan berlaku sejurus selepas pentadbiran dan berlangsung cukup lama. Loratadine mula berfungsi dalam masa 30 minit selepas pemberian ubat secara oral. Fasa puncak kesan antihistamin diperhatikan 8-12 jam selepas permulaan tindakan ubat dan berlangsung lebih dari 1 hari.

Loratadine tidak melintasi penghalang darah-otak dan tidak mempengaruhi fungsi sistem saraf pusat (sistem saraf pusat). Semasa pemberiannya, tidak ada tindakan penenang atau antikolinergik yang mempunyai kepentingan klinikal, oleh itu ubat tersebut tidak menimbulkan rasa mengantuk dan tidak mengurangkan kelajuan reaksi psikomotor ketika digunakan dalam dos terapeutik. Pengambilan Claritin tidak menyebabkan pemanjangan selang QT pada ECG.

Terapi jangka panjang tidak disertai dengan perubahan tanda vital, elektrokardiografi, data makmal, atau hasil pemeriksaan fizikal yang penting. Loratadine tidak dicirikan oleh selektiviti yang signifikan untuk H2-reseptor histamin. Bahan ini bukan perencat pengambilan semula norepinefrin dan praktikalnya tidak mempengaruhi fungsi alat pacu jantung atau keadaan sistem kardiovaskular.

Farmakokinetik

Loratadine sihat dan pada kadar tinggi diserap dalam saluran gastrousus. Kepekatan maksimumnya dalam plasma darah ditentukan 1-2 jam selepas pemberian, dan kepekatan maksimum metabolit aktif secara farmakologi desloratadine ditentukan setelah 1.5-3.7 jam. Apabila Claritin diambil dengan makanan, waktu untuk mencapai kepekatan maksimum loratadine dan metabolitnya meningkat sekitar 1 jam, tetapi ketersediaan bio ubat tidak berubah. Tahap maksimum loratadine dan desloratadine dalam darah tidak bergantung pada pengambilan makanan.

Pada pesakit dengan disfungsi buah pinggang kronik, kawasan di bawah kurva kepekatan masa (AUC) dan kepekatan maksimum loratadine dan metabolit utamanya meningkat berbanding dengan pesakit dengan fungsi ginjal normal. Dalam kes ini, separuh hayat loratadine dan desloratadine sama dengan yang terdapat pada pesakit yang sihat. Pada pesakit dengan kerosakan hati alkoholik, kepekatan maksimum dan AUC loratadine dan desloratadine meningkat 2 kali ganda berbanding pesakit pada fungsi hati yang normal.

Loratadine mempunyai tahap pengikatan yang tinggi terhadap protein plasma (97-99%), sementara metabolitnya menunjukkan tahap pengikatan yang sederhana (73-76%).

Dalam proses metabolisme, loratadine diubah menjadi desloratadine menggunakan sistem sitokrom P450 3A4 dan, pada tahap yang lebih rendah, sistem sitokrom P450 2D6. Perkumuhannya berlaku melalui buah pinggang (kira-kira 40% dari dos oral diambil) dan melalui usus (kira-kira 42% daripada dos oral) selama lebih dari 10 hari, terutamanya dalam bentuk metabolit konjugasi. Kira-kira 27% daripada dos loratadine diekskresikan dalam air kencing dalam masa 24 jam setelah mengambil Claritin. Kurang dari 1% loratadine diekskresikan tidak berubah dalam air kencing dalam masa 24 jam setelah mengambil ubat.

Ketersediaan bio loratadine dan desloratadine berkadar langsung dengan dos Claritin oral. Profil farmakokinetik mereka pada orang dewasa dan sukarelawan tua dengan kesihatan yang baik hampir serupa..

Waktu paruh loratadine adalah 3-20 jam (rata-rata, 8,4 jam). Petunjuk ini untuk desloratadine adalah 8.8-92 jam (purata 28 jam). Pada pesakit tua, jangka hayat bagi zat aktif Claritin dan metabolitnya masing-masing adalah 6.7-37 jam (rata-rata 18.2 jam) dan 11-39 jam (rata-rata 17.5 jam). Penunjuk ini meningkat dengan kerosakan hati alkoholik (ditentukan oleh keparahan penyakit) dan tetap tidak berubah pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik.

Prosedur hemodialisis, yang dilakukan pada pesakit dengan disfungsi ginjal, tidak mempengaruhi parameter farmakokinetik loratadine dan desloratadine.

Petunjuk untuk digunakan

  • Penghapusan simptom yang berkaitan dengan rhinoconjunctivitis alergi abadi dan bermusim (gatal pada mukosa hidung, bersin, rhinorrhea, lakrimasi, gatal-gatal dan sensasi terbakar di mata);
  • Penyakit kulit dari alahan genesis;
  • Urtikaria idiopatik kronik.

Kontraindikasi

  • Tempoh penyusuan susu ibu;
  • Hipersensitiviti terhadap komponen ubat.

Selain itu, penggunaan Claritin dikontraindikasikan:

  • Tablet: kekurangan laktase atau penyerapan glukosa-galaktosa, gangguan toleransi galaktosa; umur sehingga 3 tahun;
  • Sirap: kekurangan sukrase atau isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa; umur sehingga 2 tahun.

Dianjurkan untuk memberi ubat dengan berhati-hati kepada pesakit semasa kehamilan dan disfungsi hati yang teruk..

Arahan untuk penggunaan Claritin: kaedah dan dos

Sirap dan tablet Claritin diambil secara lisan 1 kali sehari pada bila-bila masa, tanpa mengira makanan.

Dos yang disyorkan mempunyai had umur dan bergantung kepada berat pesakit:

  • Pesakit berumur lebih dari 12 tahun: masing-masing 10 mg (1 tablet atau 10 ml sirap);
  • Kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun: dengan berat hingga 30 kg - 5 mg setiap satu (1/2 tablet atau 5 ml sirap), dengan berat 30 kg ke atas - masing-masing 10 mg.

Sirap Claritin disyorkan untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 3 tahun..

Bagi pesakit (dewasa dan kanak-kanak) dengan disfungsi hepatik yang teruk, ubat ini diresepkan setiap hari dalam dos biasa..

Pada kegagalan buah pinggang kronik dan pada pesakit tua, penyesuaian dos Claritin tidak diperlukan.

Kesan sampingan

Menurut arahan, Claritin boleh menyebabkan kesan sampingan:

  • Dari sistem saraf: kegelisahan (pada kanak-kanak), mengantuk, sakit kepala, insomnia; sangat jarang - keletihan, pening;
  • Dari sisi sistem kardiovaskular: sangat jarang - takikardia, berdebar-debar;
  • Dari sistem pencernaan: peningkatan selera makan (pada orang dewasa); sangat jarang - gangguan gastrousus (mual, gastritis), mulut kering, fungsi hati yang tidak normal;
  • Dari sisi kulit: sangat jarang - alopecia;
  • Reaksi alahan: sangat jarang - anafilaksis, ruam.

Berlebihan

Overdosis Claritin boleh disyaki oleh gejala seperti sakit kepala, takikardia, mengantuk. Dalam kes ini, anda harus segera berjumpa doktor. Terapi sokongan dan simptomatik biasanya ditetapkan sebagai rawatan. Pembasuhan gastrik dan pengambilan adsorben dibenarkan (karbon aktif dicampurkan dengan air dalam bentuk hancur).

Loratadine tidak diekskresikan oleh hemodialisis. Setelah memberikan rawatan kecemasan, perlu memantau keadaan pesakit.

arahan khas

Antihistamin dapat memutarbelitkan hasil ujian kulit, oleh itu, disarankan untuk berhenti mengambil Claritin 48 jam sebelum ujian diagnostik kulit.

Oleh kerana pada beberapa pesakit kesan ubat dapat menyebabkan rasa mengantuk, disarankan untuk berhati-hati ketika memandu kenderaan dan mekanisme selama tempoh terapi..

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Keselamatan pengambilan loratadine semasa mengandung belum dapat dipastikan. Oleh itu, penggunaan Claritin adalah mungkin hanya jika kemungkinan manfaat rawatan untuk ibu melebihi potensi risiko bagi janin..

Loratadine dan desloratadine masuk ke dalam susu ibu, oleh itu, semasa menetapkan ubat semasa penyusuan, perlu menghentikan penyusuan susu ibu.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Bagi pesakit dengan kekurangan buah pinggang, dos permulaan hendaklah 10 mg [1 tablet Claritin atau 10 ml (2 sudu teh) sirap] setiap hari.

Untuk pelanggaran fungsi hati

Pada pesakit dengan gangguan hati, dos awal ubat tidak boleh melebihi 10 mg [1 tablet atau 10 ml (2 sudu teh) sirap] setiap hari.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan serentak, kesan Claritin tidak meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf.

Apabila Claritin digabungkan dengan eritromisin, ketoconazole atau cimetidine, terdapat sedikit peningkatan dalam kepekatan plasma loratadine, tetapi tidak mempunyai akibat klinikal, termasuk juga data elektrokardiografi.

Analog

Analog Claritin adalah: Loratadin, Loratadin-Akrikhin, Lorahexal, Lomilan, Klarotadin, Claridol, Lotaren, Clarisens, Clarifer, Clarfast, Clarifarm, Klallergin, Klargotil, Alerpriv, Erolin, Erius.

Terma dan syarat penyimpanan

Simpan pada suhu hingga 25 ° C. Jauhi dari kanak-kanak.

Jangka hayat: tablet - 4 tahun, sirap - 3 tahun.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Terdapat tanpa preskripsi.

Ulasan mengenai Claritin

Di Internet, sering terdapat ulasan mengenai Claritin baik dalam bentuk tablet dan dalam bentuk sirap, tetapi ia sangat bertentangan. Ramai pesakit melaporkan bahawa rawatan dengan ubat itu cukup berkesan. Namun, beberapa pesakit terpaksa menghentikan perjalanan rawatan, kerana gejala alergi mereka tetap sama. Ahli alergi menjelaskan ini dengan perbezaan penyebab dan manifestasi penyakit alergi pada orang yang berbeza. Claritin sebagai monoterapi tidak selalu dapat mengatasi keadaan seperti itu.

Telah diperhatikan bahawa, walaupun popularitas Claritin, tablet dan sirap tidak dicirikan oleh spektrum tindakan yang luas sehingga dapat segera menghilangkan semua gejala alergi. Sebilangan pesakit melaporkan perkembangan reaksi buruk, misalnya, ruam kulit, sakit kepala, mengantuk. Sekiranya ia berlaku, anda harus segera menghubungi pakar. Kontraindikasi keras untuk mengambil Claritin sendiri, tanpa berunding dengan doktor, kerana ubat-ubatan sendiri dapat menimbulkan gejala yang memburuk.

Harga untuk Claritin di farmasi

Pada dasarnya, harga Claritin dalam tablet berkisar antara 186 hingga 233 rubel (untuk bungkusan yang mengandungi 10 keping) atau dari 503 hingga 623 rubel (untuk pakej yang mengandungi 30 keping). Anda boleh memesan ubat dalam bentuk sirap untuk 220-268 rubel (untuk sebotol 60 ml).

Ia Adalah Penting Untuk Mengetahui Tentang Glaukoma